افغانستانخبر برتر

مسئول حقوق بشر حکومت آلمان خواستار عملی کردن برنامه پذیرش افغان‌ها شد.

لویزه امتسبرگ، مسئول حقوق بشر حکومت آلمان فدرال به مناسبت روز جهانی پناهجویان، خواستار عملی کردن برنامه پذیرش بشردوستانه برای افغان‌ها شد که قبلاً مورد توافق احزاب ائتلافی آلمان قرار گرفته است.

خانم امتسبرگ روز دوشنبه گفت که انتظار دارد تا این برنامه که مورد توافق حکومت ائتلافی احزاب سوسیال دموکرات، دموکرات‌های آزاد و سبز‌ها قرار گرفته، «حداکثر» تا سالروز سقوط کابل به دست طالبان در نیمه ماه آگست راه اندازی شود.

او تأکید کرد: «ما می‌خواهیم که در مطابقت با سیاست خارجی فمینیستی، زنان، کودکان و گروه‌های منزوی شده در مرکز توجه قرار گیرند.»

امتسبرگ گفت که حکومت آلمان فدرال خود را متعهد به حفاظت از مهاجران و حقوق بشری آن‌ها نموده است و «این امر باید در عملکردهای سیاسی ما در قبال مهاجران بازتاب یابد.»

اردوی آلمان فدرال در سال ۲۰۲۱ همراه با دیگر نیروهای نظامی ناتو به صورت عجولانه افغانستان را ترک کرد و در نتیجه طالبان به قدرت رسیدند و نظام جمهوری اسلامی سقوط کرد.

در عملیات پر هرج و مرج تخلیه که توسط نیروهای نظامی انجام شد، هزاران تن از کابل به آلمان انتقال داده شدند، اما هزاران نفر از کارمندان محلی پیشین اردوی آلمان فدرال تاهنوز در افغانستان باقی‌مانده اند.

سازمان های حقوق بشری از حکومت آلمان انتقاد می‌کنند که پذیرش و انتقال این افراد و خانواده‌‌هایشان را که در معرض تهدید طالبان قرار دارند، به تأخیر می‌اندازد.

مسئول حقوق بشر حکومت آلمان فدرال در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی پناهجویان از آمادگی‌های گسترده برای کمک به مهاجران اوکرایینی و تلاش‌های مختلف برای پذیرش آن‌ها سپاسگزاری کرد.

 

خانم امتسبرگ همزمان از یک «رکورد نگران‌کننده» مهاجرت سخن گفت. براساس گزارش اخیر کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان، بیش از ۱۰۰ میلیون انسان در سرتاسر جهان در آوارگی به سر می‌برند.

امتسبرگ تصریح کرد که نباید چشمان خود را در برابر «کاستی‌های حقوق بشری در اروپا» بست. او افزود: «این (کاستی‌ها) شامل قرارداد غیرقابل قبول مهاجرت میان بریتانیا و رواندا، عقب زدن مهاجران در مرزهای بیرونی خلاف حقوق بین‌الملل، و نیز جرم‌پنداری فعالیت‌های سازمان‌های غیردولتی برای نجات مهاجران از غرق شدن می‌باشند.»

hm/af (AFP)

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا