افغانستانخبر برتر

هیچ هزاره و شیعه‌ای در محکمه استیناف بامیان راه نیافته‌است.

منابع محلی در ولایت بامیان می‌گویند که هیچ هزاره و شیعه‌ای در امتحان رقابتی محکمه استیناف این ولایت که توسط طالبان برگزار شده بود، موفق نشده است.

ریاست محکمه استیناف طالبان در این ولایت، به تاریخ ۶ و ۷ اسد، آزمون استخدام بست‌های خالی این ریاست را در مرکز بامیان برگزار کرده بود.

به گفته منابع، از مجموع ۲۵۰ اشتراک‌کننده این آزمون، ۲۴۳ تن آنان از اهل سنت و ۷ تن دیگر از تشیع و هزاره بودند. از این میان، ۲۵ تن کامیاب شده‌اند که تمامی‌شان غیرهزاره هستند.

یکی از از اشتراک‌کننده‌گان گفته است که محکمه استیناف بامیان به متاقضیان هزاره و شیعه تذکر داده بودند که آنان نمی‌توانند به عنوان قاضی و مفتی استخدام شوند؛ بلکه در بست‌های پایین‌تر اداری استخدام خواهند شد.

براساس معلومات یکی از اشتراک‌کننده‌گان دیگر این آزمون، از ۷ متقاضی شیعه با یک روز تاخیر و به‌گونه جداگانه، امتحان گرفته شده است.

چندین تن از اشتراک‌کننده‌گان این آموزن می‌گویند که طالبان متقاضیان شیعه و هزاره آزمون محکمه استیناف بامیان را عمداً ناکام کرده‌اند.

با این حال، عبدالصبور فرزان سیغانی، سخنگوی والی طالبان در بامیان می‌گوید که نهادهای عدلی و قضایی این گروه در کار خود مستقل است.

او افزوده: «برای شفافیت نماینده‌ دفتر والی از روند امتحان‌ نظارت می‌کرد، افرادی که فعلاً کامیاب اعلام شدند، افراد شایسته و‌ بااستعدادند.»

این در حالی است که اکثریت باشنده‌گان ولایت بامیان را هزاره‌ها و شیعیان تشکیل می‌دهند؛ اما با تسلط طالبان شمار زیادی از کارمندان دولتی مربوط به این قوم از وظایف‌شان برکنار شده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا