افغانستانخبر برتر

اشرف غنی: صد‌ هزار دالر به آشپز ارگ پیشنهاد داده بودند تا مرا مسموم کند.

رئیس جمهور سابق کشور که همزمان با ورود طالبان به کابل در تابستان گذشته از کشور فرار کرد توطئه‌چینی برای قتل و تن ندادن به تحقیر را به عنوان توجیه‌های تازه برای فرار خود مطرح کرده است.

محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهور سابق کشور روز یکشنبه گذشته در آستانه سالگرد سقوط کابل به دست طالبان از تصمیم خود برای فرار دفاع کرد و گفت که نمی‌خواسته به تحقیر تسلیم شدن در برابر طالبان تن دهد.

آقای اشرف غنی همچنین در گفتگو با سی‌ان‌ان یادآور شد که صبح روز پانزدهم اگوست سال گذشته میلادی، زمانی که طالبان به دروازه‌های پایتخت رسیده بودند محافظان همگی ارگ ریاست جمهوری را ترک کرده و او آخرین نفر حاضر در ارگ بود.

رئیس جمهوری سابق افغانستان همچنین در اظهاراتی تکراری که بارها از سوی وی مطرح شده تصریح کرد که وزیر دفاع اوایل همان روز به او گفته بود که دیگر نمی توان از کابل دفاع کرد.

محمد اشرف غنی پیش‌تر نیز در سخنانی سعی کرده بود اقدامات خود را در روز سقوط کابل توجیه کند اما روز یکشنبه در گفتگو با سی‌ان‌ان جزئیات بیشتری را از ماجرای فرار خود مطرح کرد.

او در همین راستا با طرح این ادعا که به یکی از آشپزهای ارگ ریاست جمهوری مبلغ ۱۰۰ هزار دالر پیشنهاد شده بود تا او را مسموم کند بر عدم احساس امنیت در محیط اطراف خود تاکید کرد.

آقای اشرف غنی در ادامه با تکرار این جمله که «هرگز از چیزی نترسیدم» گفت: «دلیل ترک کشور این بود که نمی‌خواستم به طالبان و حامیان آنها این لذت را بدهم که دوباره یک رئیس‌جمهور افغانستان را تحقیر کرده و او را وادار به امضای مشروعیت دولت کنم.»

منتقدان می گویند که خروج ناگهانی و مخفیانه غنی در روز پانزدهم اگوست سال گذشته پایتخت را بدون پشتوانه کرد و در حالی که نیروهای نظامی ایالات متحده و ناتو پس از ۲۰ سال حضور مراحل پایانی خروج از کشور را دنبال می‌کردند زمینه سقوط کابل و ورود شبه‌نظامیان طالبان به پایتخت به راحت‌ترین شکل ممکن فراهم شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا