افغانستانخبر برتر

مدل مخفی‌گاه ظواهری در کابل توسط «سیا» فاش شد.

سازمان استخباراتی امریکا (سیا) مدل خانه امنی را فاش کرد که برای اطلاع‌رسانی به جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، در مورد محل اختفای ایمن‌ الظواهری، رهبر القاعده، قبل از کشته شدن وی در حمله هواپیمای بدون سرنشین در افغانستان طراحی شده بود.

روز شنبه، ۲۴سپتامبر، مقامات کاخ سفید عکسی را منتشر کردند که نشان می‌دهد بایدن با ویلیام برنز، رییس سیا، در حالی که یک جعبه چوبی دربسته روی میز جلوی آن‌ها قرار دارد، صحبت می‌کنند.

اکنون، محتویات جعبه در موزیم سیا در مقر این آژانس در ویرجینیا به نمایش گذاشته شده که مدل مخفی‌گاه ظواهری را نشان می‌دهد.

این مدل طراحی‌شده خانه‌ای با دیوارهای سفید را با دست‌کم پنج طبقه و سه بالکن نیمه‌مبهم نشان می‌دهد.

گفتنی است که موزیم به روی عموم بسته است و دسترسی کارمندان و مهمانان آژانس نیز به آن محدود است.

سیا به خبرنگاران اجازه داد تا از موزیمی بازدید کنند که به‌تازه‌گی به‌منظور هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد تأسیس این آژانس بازسازی شده تا بخشی از تلاش گسترده‌تر برای نمایش تاریخ و دست‌آوردهای آن باشد.

اکثر آثار در این موزیم سال‌ها یا دهه‌ها طول کشید تا از طبقه‌بندی خارج شوند.

مدل خانه ظواهری، نمونه مصنوع و کمیابی است که چند هفته قبل توسط افسران اطلاعاتی مورد استفاده قرار گرفته بود.

ظواهری در اواخر جنوری، نزدیک به یک سال پس از خروج ایالات‌ متحده از افغانستان کشته شد.

سیا اولین نیروهای امریکایی را دو هفته پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به افغانستان اعزام کرد و دو دهه بعد، دارایی‌های اطلاعاتی را بیرون کشید و به تخلیه آشفته هزاران امریکایی و متحدان افغان‌شان کمک کرد.

به نقل از دولت بایدن، این حمله نشان می‌دهد که امریکا ظرفیت مبارزه با تروریسم را تحت نام مبارزه «بر فراز افق» در افغانستان حفظ کرده است.

گفتنی است که یکی دیگر از آثار تازه فاش‌شده، نقاشی‌های مفهومی برای فیلم جعلی است که به‌عنوان بخشی از عملیات در سال ۱۹۸۰ برای نجات دیپلمات‌های امریکایی از ایران ساخته شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا