افغانستانخبر برتر

خلیل‌زاد: طالبان به سخنان مولوی عبدالحمید گوش دهند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه‌ی پیشین امریکا در امور صلح افغانستان از رهبران طالبان که مخالف آموزش و تحصیل دختران هستند، خواسته است که سخنان مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت در زاهدان ایران گوش دهند.

عبدالحمید در خطبه‌ی روز جمعه‌ی خود می‌گوید که زنان و مردان از حقوق مساوی برخوردارند. او تأکید دارد که حقوق و حرمت زنان باید رعایت شود.

او در سال ۲۰۲۱، پس از تسلط طالبان بر کابل پیروزی این گروه را تبریک گفته بود. عبدالحمید در آن زمان با دفاع از عملکرد طالبان و این‌که نظر آنان به حقوق بشر و حقوق زنان تغییر کرده، افزوده بود: «بنده به جهانیان اطمینان می‌دهم که طالبان امروز، طالبان بیست سال قبل نیستند؛ آنان تجربه کسب کرده‌اند و تغییراتی در دیدگاه‌های‌شان به‌وجود آمده است.»

برخلاف ادعای مولوی عبدالحمید، طالبان همانند دهه‌ی نود، اکنون دروزاه‌های دانشگاه‌ها و مکاتب را به‌روی زنان و دختران بسته کرده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا