معلومات

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: نظامیان سابق افغان به طور متواتر شکار طالبان می‌شوند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان روز یکشنبه با نشر اعلامیه‌ای به بازداشت، شکنجه و قتل نظامیان پیشین افغانستان اعتراض کرد.

این سازمان که پس از سقوط در خارج از کشور فعالیت دارد، از اعضای ناتو خواست که به انتقال این نظامیان به کشورهای امن کمک کنند.

در این اعلامیه، به گزارش‌های رسانه‌ها و سازمان‌ها، و ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی اشاره شده که به گفته این سازمان، «حاکی از ازدیاد اهانت‌ها، بازداشت‌ها، شکنجه‌ها و قتل‌های پیوسته نظامیان حکومت پیشین، توسط گروه طالبان است.»

کمیسیون می‌گوید که نظامیان سابق برای حفظ جان خود زندگی مخفی در پیش گرفته‌ یا به کشورهای دیگر فرار کرده‌اند. به گفته این نهاد، طالبان به کمک اطلاعات بایومتریک می‌توانند نظامیان سابق را شناسایی و دستگیر کنند.

در اعلامیه کمیسیون آمده است: «این گروه سرگردان به‌گونه فرسایشی و پیهم، شکار نظامیان طالبانی می‌شوند.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر از جذب این نیروها توسط کشورهای دیگر برای ارسال به مناطق جنگی چون اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

کمیسیون حقوق بشر مستقیماً از کشورهای عضو ناتو خواسته است که «در مورد سربازان و قربانیان بزرگ‌ترین جنگ تاریخ خود، تصمیم عادلانه و قابل قبول بگیرند و آنان و خانواده‌های‌شان را از رنج و نابودی نجات دهند.»

تا هنوز گزارش جامعی از تعداد نیروهای نظامی افغان که پس از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان اسیر و کشته شده‌اند، در دست نیست.

مقامات طالبان بارها پیگرد و کشتار انتقام‌جویانه نظامیان پیشین افغان را رد کرده است. با این حال، شهادت شاهدان عینی و سازمان‌های معتبر بین‌المللی نشان می‌دهد که جنگجویان طالبان به طور پیوسته به دنبال نیروهای امنیتی پیشین بوده‌اند تا از آنان انتقام بگیرند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت که اطلاعات دستگاه‌های بایومتریک جان هزاران افغان را در معرض خطر قرار داده است. این دستگاه‌ها که حاوی اطلاعات حساسی در مورد کارمندان دولت پیشین است، توسط طالبان استفاده می‌شود.

یکی از فرماندهان نظامی سابق به این سازمان گفت که طالبان او را به مدت ۱۲ روز بازداشت کردند و از او اثر انگشت گرفتند و عنبیه او را اسکن کردند.

این نظامی سابق گفت: «آن‌ها به من گفتند که از من اثر انگشت گرفتند تا بررسی کنند که آیا نظامی هستم یا خیر و اگر آن‌ها بتوانند نظامی بودنم را تایید کنند، مرا خواهند کشت.»

او افزود: «من بسیار خوش‌شانس بودم که به دلایلی، آن‌ها نتوانستند سابقه کاری‌ام را به دست آورند.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا