افغانستان

طالبان ویسا را به دست داشتن در ‘فعالیت‌های غیرقانونی’ متهم کرد.

سخنگوی حکومت طالبان بازداشت مطیع الله ویسا، بنیانگذار انجمن “راه قلم” و مدافع حقوق آموزش دختران را تایید کرده و وی را به دست داشتن در “فعالیت‌های غیرقانونی” متهم کرد.

ذبیح الله مجاهد در مصاحبهٔ با صدای امریکا گفته است: “فردی به نام ویسا اقدامات خودسرانه داشت، بدون اینکه نظام را در جریان بگذارد نشست‌های پنهان و آشکار را راه اندازی می‌کرد. با خارج روابط داشت و از خارج دستور می‌گرفت.”

این سخنگوی حکومت طالبان همچنان اتهام وارد کرد که ویسا “بر خلاف نظام کار می‌کرد” و باید برای تحقیقات احضار می‌شد.

طالبان پس از آن که دوباره بر افغانستان مسلط شدند، خبرنگاران، فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی و فعالان طرفدار آموزش دختران را به اتهامات مشابه بازداشت کرده اند که شماری از آنان هنوز هم در بند به سر می‌برند.

افراد طالبان روز دوشنبه ۲۷ مارچ (هفتم حمل) مطیع‌الله ویسا را در شهر کابل بازداشت کردند.

عطاالله ویسا، بردار مطیع‌الله ویسا، در مصاحبه‌ای با صدای امریکا تایید کرد که نیروهای طالبان برادرش را از مسجد به زور سلاح و بدون ارایهٔ دلیل بازداشت کردند و وی را به محل نا معلومی انتقال دادند. به گفتهٔ عطاالله، طالبان مطیع الله را از ساحهٔ خوشحال مینه از مسجد” ویس قرنی” با خود بردند.

عطاالله ویسا و مطیع‌الله ویسا،‌ در سال ۲۰۰۹ میلادی انجمن ”راه قلم” را در افغانستان ایجاد کردند که بیشتر فعالیت این نهاد در بخش آموزش متمرکز بوده است.

پیش از این، هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از مقامات طالبان خواسته است تا در مورد بازداشت و محل نگهداری مطیع‌الله ویسا، بنیانگذار انجمن “راه قلم” و مدافع حقوق آموزش دختران معلومات بدهند.

با این حال، یوناما در اعلامیه‌ای امروز سه شنبه ۲۸ مارچ (هشتم حمل) گفته است: “یوناما از مقامات حاکم می‌خواهد که در مورد محل نگهداری (ویسا) معلومات داده و دلایل دستگیری‌اش روشن سازند و همچنان اطمینان بدهند که وی به حقوق وکالت دسترسی دارد و با فامیل خود در تماس است.”

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا