افغانستان

رئیس ارتش طالبان: حریم هوایی افغانستان همچنان در اشغال امریکا است.

رئیس ارتش طالبان می‌گوید که با وجود تعهد امریکا در توافقنامه دوحه، این کشور بارها حریم هوایی افغانستان را نقض کرده است.

فصیح‌الدین فطرت در مصاحبه با تلویزیون ملی تحت کنترول طالبان گفت که جانب امریکا در جریان این موضوع قرار گرفته اما بازهم امریکا حریم هوایی را نقض می‌کند.

او در این مصاحبه تاکید کرد که طالبان در آینده تلاش می‌کند ظرفیت خود را به سطحی برساند که حریم هوایی را در اختیار بگیرد و «اشغال افغانستان» پایان یابد.

پارسال، سرپرست وزارت خارجه طالبان از امریکا خواست به توافقنامه دوحه پایبند بماند و دیگر حریم هوایی افغانستان را نقض نکند.

ارتش ۱۵۰ هزار نفری طالبان

رئیس ارتش طالبان در این مصاحبه گفت که این گروه نیروی ۱۵۰ هزار نفری در قالب وزارت دفاع دارد. فصیح‌الدین فطرت افزود که اکثریت این نیروها آموزش دیده و در تمام قول‌اردوها فعال است.

او تاکید کرد که طالبان این نیروها را به دوصد هزار نفر افزایش می‌دهد.

این مقام طالبان گزارش‌ها در مورد قتل نظامیان پیشین از سوی طالبان را تکذیب کرد و گفت که طالبان از شماری از نیروهای امنیتی حکومت پیشین که وفاداری خود را به این گروه ثابت کرده‌اند در قالب نیروهای خود استفاده می‌کند. فصیح الدین فطرت گفت که اخیراً وزیر دفاع این گروه با شماری از جنرال‌های حکومت پیشین دیدار کرده است.

 

مشکلات مرزی

رئیس ارتش طالبان با اشاره به مشکلات مرزی طالبان با شماری از کشورهای همسایه افغانستان از جمله پاکستان گفت که این مشکل پس از آن ایجاد شد که نظامیان پاکستان اقدام به ساخت سیم خاردار کردند و بین دو طرف مشکل ایجاد شد.

او گفت که پس از مشکلات مرزی طالبان با کشورهای همسایه افغانستان، این گروه یک کمیته نظامی تشکیل داده تا در صورت بروز هرنوع مشکلات، آن را حل کند.

 

مقاومت علیه طالبان سرکوب می‌شود

این مقام ارشد نظامی طالبان در مورد احتمال شکل‌گیری مقاومت مسلحانه نظامیان و رهبران پیشین در برابر طالبان گفت که چنین مساله صورت نخواهد گرفت. او با اشاره به عطامحمد نور گفت: «مردم افغانستان با لاف و بوف آنها عادت دارند. آنها در دوره جمهوریت هم لاف می‌زدند و تا آخر لاف می‌زدند. آنها هیچگاه وعده‌های خود را عملی نکردند و حالا از بیرون لاف می‌زنند که با قوت داخل افغانستان می‌شویم.»

رئیس ارتش طالبان تاکید کرد که طالبان بر اوضاع حاکم است و نیروی مقتدری دارد که با هر مشکلی مقابله می‌کند. او در ادامه گفت که پارسال نیز رهبران و چهره‌های سیاسی و نظامی پیشین ادعای مشابه داشتند اما طالبان کسانی را که امنیت را اخلال می‌کنند سرکوب می‌کند.

فصیح‌الدین فطرت اظهارات اخیر فرمانده سنتکام در خصوص افزایش تعداد نیروهای داعش در افغانستان را نیز رد کرد و گفت گروه داعش سرکوب شده است. او افزود کشورهای جهان سعی می‌کنند داعش را بزرگ‌نمایی کنند. او حملات انفجاری داعش در بخش‌های افغانستان را بی‌اهمیت خواند.

فصیح‌الدین فطرت همچنین در مورد دلایل سقوط حکومت پیشین افغانستان گفت که رویه مقامات حکومت پیشین و فساد گسترده در جمهوریت و روحیه ضعیف نیروهای امنیتی پیشین در مقابل طالبان از جمله دلایل اصلی سقوط حکومت پیشین بود.

 

امید به زنده ماندن نداشتم

فصیح‌الدین فطرت گفت که ابتدا به عنوان یک فرد با یک میل سلاح جنگ مسلحانه را از ولسوالی وردوج بدخشان آغاز کرد. او گفت که پس از تکمیل تشکیلات گروه طالبان و گسترش جنگ در سراسر افغانستان، از سوی طالبان به عنوان ولسوال وردوج و سپس به عنوان والی این گروه در بدخشان تعیین شد.

طالبان در دو دهه گذشته، برای ولسوالی‌ها و ولایت‌ها مسئول تعیین می‌کرد که از آنها به عنوان ولسوال یا والی نام نهاد طالبان یاد می‌شد.

او گفت در اواخر سقوط حکومت پیشین افغانستان، او معاون کمیسیون نظامی گروه طالبان بود.

او در بخشی از این مصاحبه گفت: «هرگز امید نداشتم زنده بمانم و لوی درستیز وزارت دفاع امارت اسلامی طالبان شوم.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا