افغانستان

عفو بین‌الملل: طالبان باید فورا اتهام تجاوز جنسی افرادش به یک زن و دخترانش را بررسی کند.

سازمان عفو بین‌الملل خواستار بررسی فوری، شفاف و بی‌طرفانه طالبان درباره اتهام تجاوز جنسی افراد این گروه به یک زن و دو دخترش در ولایت سرپل شد.

این سازمان گفته مرتکبین باید طبق قوانین و استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر بدون توسل به مجازات اعدام تحت پیگرد قرار گرفته و مجازات شوند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای به نقل از زمان سلطانی، پژوهشگر منطقه‌ای این سازمان برای جنوب آسیا نوشت: «جزئیات در حال ظهور تجاوز گروهی به یک زن و دخترانش که گفته می‌شود توسط اعضای طالبان صورت گرفته است، پایین‌ترین رکورد وحشتناک جدیدی در پرونده افتضاح نقض حقوق بشر است که در افغانستان امروز شاهد آن هستیم.»

آقای سلطانی افزوده که اتهام تازه تجاوز جنسی اعضای طالبان نگرانی‌ها را افزایش داده و بار دیگر نیاز به اقدام سریع از سوی طالبان برای تحقیق در مورد تجاوزهای جنسی، پاسخگویی به این قضایا از طریق محاکمه عادلانه در یک دادگاه غیرنظامی را ضروری می‌سازد.

او همچنین گفته که بازماندگان خشونت جنسی باید از دسترسی به عدالت، مراقبت‌های صحی و خدمات حمایتی و غرامت موثر و جامع متناسب با شدت آسیب متحمل شده برخوردار شوند.

حادثه تجاوز گروهی به یک زن و دخترانش در روستای خانقاه در ولسوالی سوزمه قلعه ولایت سرپل شب ۲۸ فبروری رخ داده است.

به گفته بستگان قربانیان، این حاثه زمانی رخ داده که این زن و دو دخترش در خانه تنها بوده‌اند و دو عضو طالبان ساعت ۱۱ شب وارد خانه آنها شده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا