افغانستان

ذاکره حکمت،‌ پزشک افغان برنده جایزه شجاعت وزارت آمریکا شد.

وزارت خارجه آمریکا به ذاکره حکمت، پزشک افغان و بنیانگذار یک نهاد پناهندگان در ترکیه جایزه شجاعت این وزارت را اهدا کرده است.

در نشست به میزبانی کاخ سفید و با حضور جیل بایدن بانوی اول آمریکا و آنتونی بلینکین وزیر خارجه ایالات متحده، مراسم اهدای جایزه افتخاری زنان شجاع سال ۲۰۲۳ برگزار شد که در کنار خانم حکمت، ۱۰ زن دیگر نیز جایزه گرفتند.

در این مراسم اعلام شد که ذاکره «پس از محرومیت زنان از تحصیل در افغانستان (دوره اول طالبان)، ذاکره حکمت مخفیانه مکتب را به پایان رساند و برای تحصیل در ترکیه بورسیه تحصیلی گرفت و در نهایت پزشک شد. او پس از دیدن مشکلاتی که پناهندگان با آن مواجه بودند، انجمن همبستگی پناهندگان افغانستان را برای دفاع از حقوق همه پناهندگان و زنان در ترکیه تأسیس کرد.»

خانم حکمت در زمین‌لرزه ویرانگر اخیر در ترکیه نیز نقش فعالی را در هماهنگی کمک‌ به آسیب‌دیدگان افغان انجام داد. ۱۰ زن دیگر از قزاقستان، آرژانتین، جمهوری آفریقای مرکزی، کاستکاریکا، مغولستان، اردن، لهستان، اوکراین، اتیوپی و مالزی نیز جوایز شجاعت خارجه آمریکا را دریافت کردند.

در این مراسم جایزه افتخاری مادلین آلبرایت، «به زنان و دختران معترض ایران» تعلق گرفت.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا