افغانستان

وزیر خارجه ایران: توصیه برای تشکیل حکومت فراگیر، نصیحتی دلسوزانه به طالبان است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید توصیه کشورهای منطقه به طالبان برای تشکیل حکومت فراگیر به مفهوم مداخله در امور داخلی افغانستان نیست، «بلکه نصیحت دلسوزانه برای کمک به حکمرانی خوب توسط آنهاست.»

امیرعبداللهیان در نشست سمرقند گفت که ایران در «بالاترین سطح» با طالبان تعامل دارد.

تعامل با طالبان

وزیر خارجه ایران در نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در سمرقند، گفت که برقراری تعامل با طالبان و کمک به نیروهای امنیتی این گروه برای مبارزه با تروریسم از جمله اقدامات ایران بوده است.

او افزود که در یکسال و نه ماه گذشته همه کشورهای همسایه برای تثیبت اوضاع و آرامش مردم افغانستان تلاش کردند.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران سهم بزرگی در کمک به افغان‌ها برای عبور از بحران ایفا کرده است.
او توضیح داد: «برقراری تعامل با حکومت سرپرست [طالبان] در بالاترین سطح، کمک به نیروهای امنیتی افغانستان برای مبارزه با ترویسم، حفظ تبادلات اقتصادی و مبادلات تجاری، همکاری‌های مرزی و ارسال ده‌ها محموله کمک‌های بشردوستانه به شهرهای همسایه افغانستان مختلف افکغانستان از جمله اقدامنات ایران در این راستا بوده است.»
در نشست سمرقند، وزیران خارجه و نمایندگ کشورهای چین، روسیه، پاکستان، اوزبیکستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز حضور دارند.

وزیر خارجه ایران خطاب به این کشورها گفت که اوضاع افغانستان برای کشورهای همسایه اهمیت حیاتی دارد. او افزود که ثبات یا عدم ثبات در افغانستان مستقیم بر کشورهای همسایه اثر می گذارد.
او کشورهای فرامنطقه را مسئول وضعیت کنونی افغانستان دانست و افزود که تقویت گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش در افغانستان و انتقال عناصر باتجربه آن از خاورمیانه به این کشور از جمله برنامه‌های برخی قدرت‌های خارجی برای افغانستان و همسایگان آن است.»

او از قدرت‌های خارجی نام نبرد.

امیرعبداللهیان در عین حال تاکید کرد که پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران تعامل منسجم کشورهای منطقه برای مقابله با گسترش فعالیت‌های داعش و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان است.

دولت فراگیر

وزیر خارجه ایران افزود که تجربه چند دهه ناآرامی در افغانستان نشان می دهد، تنها راه برقراری آرامش و ثبات در این کشور، حضور و مشارکت همه اقوام و گروه‌ها در حکومت و تشکیل دولت فراگیر است.
آقای عبداللهیان می‌گوید که توصیه کشورهای منطقه به طالبان برای تشکیل حکومت فراگیر، به مفهوم مداخله در امور داخلی این کشور نیست، «بلکه نصیحتی دلسوزانه برای کمک به حکمرانی خوب توسط آنهاست.»

حقوق زنان افغانستان

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از منع کار و تحصیل زنان و دختران در افغانستان تلویحا انتقاد کرد و گفت که اطن موضوع این جنبه اسلامی ندارد.
او گفت که در اسلام هیچ‌گونه ممنوعیتی برای تحصیل و اشتغال بانوان وجود ندارد.
امیرعبداللهیان بر این باور است که حل مشکلات افغانستان، با یک الگو و مدل همکاری‌های منطقه‌ای که توسط سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی حمایت شوند، قابل حل است.

جمهوری اسلامی روابط نزدیکی با طالبان دارد. این کشور سفارت افغانستان در تهران را به طالبان واگذار کرده است. پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مقام‌های جمهوری اسلامی و طالبان بارها در کابل و تهران سفر و ملاقات کردند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا