افغانستان

یونیسف: با وجود تمام چالش‌ها به ماندن در افغانستان متعهدیم

فران اکیزا، نمایندۀ صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) می‌گوید که در بحبوحه محدودیت‌های روزافزون بر حقوق زنان و دختران در افغانستان و در شرایط رو به کاهش کمک‌های بشردوستانه، این ادارۀ ملل متحد متعهد به ماندن و ارایه خدمات به بهترین شکل ممکن در این کشور است.

اکیزا ناوقت چهارشنبه ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) در یک پیام تصویری گفت که افغانستان در این روزها میزبان وخیم‌ترین بحران بشری است، طوری که ۲۸ میلیون نفر به شمول ۱۵ میلیون کودک به کمک‌های بشری و حمایت‌های محافظتی نیاز دارند.

او تاکید کرد که در حال حاضر افغانستان با بحران‌های ترکیبی چون آفات طبیعی، بیماری، گرسنگی، و آخرین تصمیم مقامات طالبان مبنی بر ممنوعیت کار کارمندان محلی زن در سازمان ملل مواجه است.

اما اکیزا افزود: “علی‌رغم همه چالش‌ها و با حمایت تمویل‌کنندگان، نهادهای دولتی، مردان و زنان در سراسر جهان، می‌توانم به شما اطمینان دهم که یونیسف به ماندن و ارایه خدمات برای زنان و کودکان در افغانستان متعهد است. ما هر اقدامی را برای تطبیق عملکرد خود انجام خواهیم داد تا مطمین شویم که می‌توانیم برای مردم خدمات ارایه دهیم“.

این در حالی است که پس از سقوط جمهوریت در سال ۲۰۲۱، اکثر کمک‌های خارجی به افغانستان متوقف و بحران شدید بشری دامنگیر این کشور شد.

برنامهٔ انکشافی ملل متحد (UNDP) ارزیابی تازه‌اش از سال ۲۰۲۲ را نشر کرد که بر اساس آن تخمین شده است که ۳۴ میلیون افغان زیر خط فقر زندگی می‌کردند.

این رقم افزایش ۱۵ میلیونی را در مقایسه با سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد؛ آخرین سالی که حکومت به حمایت غرب در این کشور حکمروایی داشت.

احصاییهٔ تازه در مورد افغانستان وجود ندارد، اما ملل متحد تخمین نفوس ۴۰ میلیونی در این کشور را به کار برده که بر اساس آن سنجش شده است که ۸۵ در صد جمعیت این کشور اکنون زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

نمایندۀ یونیسف در افغانستان تاکید می‌کند که در یک بحران بشری، مشارکت همه کارکنان و ارایه خدمات، به ویژه کارمندان محلی زن این سازمان، بسیار مهم است.

او افزود: “آنها با استعداد، بسیار ماهر و متعهد هستند. آنها در موقعیت منحصر به فردی قرار دارند تا بتوانند به آسیب پذیرترین افغان‌ها دسترسی پیدا کنند. آنها می‌توانند به زنان و کودکان برسند. آنها می‌توانند به بیماران و سالمندان دسترسی پیدا کنند. آنها می‌توانند به افراد دارای معلولیت دسترسی پیدا کنند. آنها می توانند به افرادی برسند که همکاران مرد ما از جمله من نمی‌توانیم به آنها دسترسی پیدا کنیم“.

اکیزا گفت که یونیسف اکنون و برای همیشه از زنان و کودکان در افغانستان حمایت خواهد کرد، همان گونه در بیش از ۷۰ سال گذشته حمایت کرده است.

در این حال، ملل متحد گفته است که اگر این سازمان نتواند طالبان را ترغیب کند تا به زنان اجازۀ کار در این نهاد را بدهد، آماده است در ماه می تصمیم خروج از افغانستان را اتخاذ کند.

طالبان در ماه اپریل کار زنان در ادارات مرتبط به ملل متحد را منع کردند و پیش از آن،‌ در ماه دسمبر سال گذشته میلادی، زنان افغان را از کار در سازمان‌های غیرحکومتی داخلی و خارجی منع کرده بودند.

اچیم ستاینر، مدیر برنامهٔ‌ انکشافی ملل متحد، گفته است که مقامات ملل متحد با حکومت طالبان سرگرم مذاکره اند و امیدوار است طالبان به کار زنان در این سازمان استثنا قایل شوند.

این مقام ملل متحد افزود که طالبان در برخی موارد به زنان اجازهٔ انجام وظیفه داده اند و گزارش ملل متحد که امروز نشر شد، نشان می‌دهد که افغانستان به شدت به کار زنان نیاز دارد.

اقتصاد افغانستان در پرتگاه قرار دارد و ملل متحد گفت است که اگر به زنان اجازهٔ‌ کار داده نشود و کمک‌‌های نقدی به افغانستان کاهش یابد، سقوط خواهد کرد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا