افغانستان

ترکیه امسال حدود نه‌هزار پناهجوی افغان را اخراج کرده است

انجمن حمایت از پناهندگان افغان در ترکیه می‌گوید که حکومت آن کشور در سال روان خورشیدی حدود نه‌هزار پناهجوی افغان را به افغانستان برگشت داده است.

علی حکمت، مسوول این انجمن می‌گوید که از اول جنوری تا هفتۀ نخست ماه اپریل، وزارت داخلۀ ترکیه در مجموع ۲۷هزار و ۹۰۰ پناهجوی خارجی فاقد مدرک را اخراج کرده است.

او افزود: “از میان افراد دیپورت شده از ترکیه، هشت‌هزار و ۷۸۰ نفر شهروند افغانستان، یک‌هزار و ۵۸۱ نفر پاکستانی و ۱۷ هزار و ۶۰۲ نفر از کشورهای دیگر می‌باشد“.

مسوول انجمن حمایت از پناهندگان افغان در ترکیه گفت که بیش از ۱۸ هزار پناهجو که توسط مرزبانان ترکیه بازداشت شده بودند، هم اکنون در ۱۸ مرکز دیپورت (اخراج) به سر می‌برند. به گفتۀ حکمت در جمع این پناهجویان، بیش از پنج‌هزار نفر آنان از افغانستان استند.

حکمت افزود که اخراج پناهجویان هنگامی که نظام جمهوری سقوط کرد و طالبان در افغانستان به قدرت برگشتند، تا یک مدتی متوقف شده بود، اما سپس از سرگرفته شد و این روند با نزدیک‌شدن انتخابات سریع‌تر می‌شود.

پیش از این دید‌بان حقوق بشر در گزارشی گفته بود که ترکیه ده‌ها هزار پناهجوی افغان را از مرز زمینی‌اش به ایران عقب رانده و هزاران تن دیگر را مستقیم به افغانستان برگشت داده است.

دیدبان حقوق بشر، ترکیه درخواست حفاظت بین‌المللی این مهاجران را بررسی نمی‌کند یا هم توجه اندک به آن داردبر اساس آمارها، ترکیه در هر هفته بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ پناهجوی افغان را به کشورشان بر می‌گرداند.

ذاکره حکمت، برنده جایزه بین المللی زنان شجاع وزارت خارجه امریکا و رییس انجمن حمایت از پناهندگان در ترکیه، می‌گوید که بعد از به قدرت رسیدن طالبان روند پذیرش پناهجویان در ترکیه به دلیل افزایش شمار پناهجویان و انتقاد مردم ترکیه از حکومت شان در قبال پناهندگان سخت‌تر شده است.

او گفت که طی ۱۸ ماه گذشته شمار زیادی از افغان‌ها به تنهایی به ترکیه پناه برده اند که از طرف دولت ترکیه آنها به عنوان پناهنده ثبت‌نام نمی‌شوند.

بر اساس آمار رسمی، بیش از ۳۰۰ هزار افغان در ترکیه به گونۀ قانونی زندگی می‌کنند، اما افزون بر این تعداد، صدها هزار پناهجوی دیگر نیز به صورت غیرقانونی در این کشور به سر می‌برند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا