افغانستان

سناتور امریکایی: خروج بایدن از افغانستان راه را برای ۱۱سپتامبر دیگر هموار کرده است

لیندسی گراهام، سناتور برجسته جمهوری‌خواه در واکنش به گزارش بررسی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت که تصمیم بایدن برای خروج راه را برای حملات تروریستی مانند ۱۱سپتامبر باز کرده است.

او رئیس جمهور امریکا را به «دروغگویی» در مورد محو تهدیدهای تروریستی در افغانستان متهم کرد.

اشاره این سناتور با نفوذ به اظهارات جنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام است که در مورد تهدید جدی داعش در افغانستان و امکان سازماندهی حملات تروریستی در خاک امریکا در کوتاه مدت هشدار داده بود.

گراهام در گفتگو با فاکس نیوز گفت: “این گزارش یک سفیدنمایی سیاسی از سوی حکومت بایدن برای مقصر دانستن دیگران است.”

او همچنین ادعای این گزارش مبنی بر انجام ماموریت ایالات متحده در افغانستان را زیر سوال برد و گفت، اگر حکومت بایدن بگوید دیگر تروریستی در افغانستان وجود ندارد، “دروغ می گوید”.

او همچنین هشدار داد که اگر ایالات متحده سیاست‌های خود را تغییر ندهد، “یک ۱۱ سپتمبر دیگر” در انتظارش خواهد بود.

کاخ سفید روز ۱۷ حمل فشرده گزارش بررسی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را منتشر کرد و دونالد ترامپ را مقصر وضعیت آشفته خروج دانست.

کاخ سفید گفت که گزارش اصلی را به طور خصوصی در اختیار کانگرس قرار داده و نسخه محرمانه آن در فضای عمومی انتشار نخواهد یافت.

در فشرده این گزاش گفته شده که وقتی بایدن وارد کاخ سفید شد، “طالبان از نظر نظامی قوی شده بودند و نزدیک به نیمی از کشور را تحت کنترول و تهدید خود داشتند.”

در این گزارش همچنین اشتباهات در خروج نیروها با ارزیابی خوشبینانه نهادهای استخباراتی امریکا از اراده و توان ارتش افغانستان برای جنگ در برابر طالبان ارتباط داده شده است.

 

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا