افغانستاناقتصاد

طالبان محدودیت برداشت پول از سپرده‌های بانکی را تا ۵۰ هزار افغانی بالا برد.

بانک مرکزی تحت کنترول طالبان سقف برداشت هفتگی پول از حساب‌های بانکی انفرادی را از ۳۰ هزار افغانی (۴۰۰ دالر) به ۵۰ هزار افغانی (۶۰۰ دالر) بالا برد.

این بانک در اطلاعیه‌ای نوشته که محدودیت برداشت پول از حساب‌های بانکی که پس از ۱۲ عقرب ۱۴۰۰ باز شده‌اند، کاملا برداشته شده است.

براساس اطلاعیه بانک مرکزی، محدودیت برداشت پول از حساب‌های شرکتی از ۴۰ هزار دالر در هفته به پنج درصد کل سپرده بانکی تغییر کرده است.

این بانک تحت کنترول طالبان تغییر محدودیت برداشت پول از حساب‌های بانکی را به عنوان «سهولت‌هایی» برای مردم و «بهبود عملکرد بانک‌ها» اعلام کرده است.

گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، محدودیت برداشت پول از حساب‌های شخصی را تا ۲۰ هزار افغانی (۲۰۰ دالر) کاهش داده بود.

این محدودیت به منظور جلوگیری خروج نقدینگی از کشور و ورشکسته شدن بانک‌های خصوصی بر اثر کاهش شدید سپرده‌های بانکی وضع شده بود.

به دنبال روی کار آمدن طالبان نگرانی شدیدی در مورد سرنوشت بانک‌ها و امنیت سپرده‌های بانکی به میان آمد و بیشتر دارندگان سپرده‌های بانکی به شعب بانک‌ها هجوم آوردند تا پول‌های خود را بیرون کنند.

وضع این محدودیت باعث شد که بسیاری از مشترکان بانک‌ها نتوانند از حساب‌های خود به میل خود پول بردارند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا