افغانستان

گوترش: نشست دوحه به هدف به رسمیت‌شناسی طالبان برگزار نشده بود

دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست خبری در دوحه می‌گوید که نشست دوحه به هدف ایجاد یک راهکار مشترک بین‌المللی از بهر رسیده‌گی به اوضاع افغانستان بود نه در مورد به رسمیت‌شناسی طالبان.

آنتونیو‌ گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۱۲ ثور، پس از برگزاری دو روز نشست در دوحه، پایتخت قطر که در پشت درهای بسته برگزار شده بود، در یک‌ نشست خبری ظاهر شد.

او گفته است که اشتراک‌کننده‌گان نشست دوحه در مورد حضور گروه‌های هراس‌افگن، نبود ساختار فراگیر، اوضاع حقوق بشری به‌شمول تصمیم‌های اخیر طالبان در برابر زنان و دختران و مواد مخدر ابراز نگرانی کرده‌اند.

او‌ در این نشست گفته که هرچند با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند، اما نتیجه این شده است که همه طرف‌ها باید در مورد افغانستان رویکرد هماهنگ داشته باشند.

گوترش اضافه کرده است که شرکت‌کننده‌گان نگران ثبات افغانستان هستند و نگرانی خودشان را در این مورد ابراز کرده‌اند.

به گفته وی، ارزیابی پیچیده‌گی بحران افغانستان دشوار است چون ۹۰ درصد مردم افغانستان در فقر زنده‌گی می‌کنند، شش میلیون کودک و مردان و زنان افغانستان در شرایط نزدیک به قحطی زنده‌گی کرده و کمک‌های بشردوستانه تبخیر می‌شود.

او تصریح کرده است: «امیدواریم قطع‌نامه اخیر که خواستار یک رویکرد یکپارچه در جامعه بین‌المللی شده، بتواند چراغ راه ما در برخورد با مسایل افغانستان شود.»

دبیرکل سازمان ملل همچنان گفته است: «با توجه به حضور قابل توجه گروه‌های تروریستی، نبود دولت فراگیر، بدتر شدن وضعیت زنان و مساله قاچاق مواد مخدر همه باهم درهم تنیده هستند. مساله نادیده گرفتن یک اولویت به جای اولویت دیگر نیست. بلکه مساله رسیدن به یک رویکرد هماهنگ است.»

به باور او، ممنوعیت کار برای زنان در انجوها غیرقابل قبول است و در حالی‌که شاهد حمله‌های مکرر به حقوق زنان هستند، باید صدای خود را بلند کنند.

‏او‌ اضافه کرد که نشست دیگری نیز در مورد افغانستان برگزار خواهد شد.

آنتونیو گوترش اما در مورد مکان و زمان نشست معلومات ارایه نکرد.

دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که چه زمانی با طالبان گفت‌وگو خواهد کرد، گفت: «وقتی که لحظه مناسب فرا برسد من گفت‌وگو با طالبان را رد نخواهم کرد، اما امروز لحظه مناسب برای گفت‌وگو با طالبان نیست.»

وی علاوه کرده که سازمان ملل که در دو دهه گذشته در کنار مردم افغانستان بوده، همچنان به حمایت از مردم این کشور متعهد است.

گفتنی است که هند، چین، فرانسه، آلمان، اندونیزیا، ایران، جاپان، قزاقستان، قرقیزستان، ناروی، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، بریتانیا، امریکا، اوزبیکستان، اتحادیه اروپا و سازمان همکاری اسلامی، از شرکت‌کننده‌گان نشست ویژه سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه قطر هستند.

پیش از این گفته شده بود که نماینده‌گان ۲۵ کشور در نشست ویژه سازمان ملل متحد در دوحه حضور خواهند داشت.

این نشست پشت درهای بسته و در یک مکان از قبل فاش نشده، برگزار شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا