افغانستان

شورای امنیت: مسئله افغانستان در صدر دستورکار شورای امنیت است

لانا نسیبه، سفیر امارات متحده در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت در ماه جون، روز پنجشنبه در یک نشست خبری تاکید کرد که افغانستان در صدر آجندای شورای امنیت قرار دارد.

او گفت که در ۳۱ جوزا این شورا نشستی در مورد افغانستان برگزار خواهد کرد.

سفیر امارات در سازمان ملل نقش فعالی در موضع‌گیری انتقادی شورای امنیت در برابر طالبان داشته است. او بارها از طالبان به خاطر تبعیض و سرکوب زنان افغان انتقاد کرده است.

نسیبه و سفیر جاپان نویسنده قطعنامه شورای امنیت در ماه ثور بود که در آن برای نخستین بار ممنوعیت کار و آموزش زنان توسط طالبان محکوم شد.

نسیبه پس از تصویب این قطعنامه گفته بود که «جهان در برابر محو شدن زنان افغان ساکت نخواهد نشست.»

سفیر امارات به مریم رحمتی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال در سازمان ملل گفت که در ادامه این قطعنامه، باید تلاش‌ها در مورد افغانستان حفظ شود.

او گفت: «امارات متحده هم به عنوان عضو این شورا و هم رئیس دوره‌ای تلاش خواهد کرد تا هماهنگی کشورهای عضو در قبال پرونده افغانستان حفظ شود.»

نماینده امارات توضیحی درباره مسائلی مورد بحث در نشست شورای امنیت در ۳۱ جوزا ارائه نکرد. به نظر می‌آید که نقض حقوق زنان افغان دستکم یکی از موضوعات مهم بحث اعضا خواهد بود.

لانا نسیبه گفت که فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ کننده ویژه ملل متحد در امور افغانستان گزارش بررسی خود از وضعیت این کشور را در ماه نوامبر به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا