افغانستان

وزارت صحت: تقریبا ۲۷ فیصد مردم افغانستان از تنباکو استفاده می‌کنند

وزارت صحت عامه در روز جهانی مبارزه با تنباکو می‌گوید که بیست و هفت درصد شهروندان افغانستان به گونه منظم از تنباکو استفاده می‌کنند که نزدیک به سه درصد آن را بانوان تشکیل می‌دهد.

این وزارت آمار می‌دهد که بیش از چهل و پنج درصد از مرگ و میر در افغانستان در نتیجه بیماری‌های غیرساری انجام می‌شوند.

محمد حسن غیاثی، معین پلان و پالسی وزارت صحت عامه، گفت: «تقریبا ۲۷ فیصد مردم افغانستان به طور منظم از تنباکو استفاده می‌کنند متاسفانه و از این مجموعه تنها ۲.۶ فیصد آن‌ها را بخش اناث و زنان تشکیل می‌دهند.»

از سویی هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری آمار می‌دهد که سالانه از بندرهای مختلف کشور، نزدیک به یک‌هزار کانتینر تنباکو وارد افغانستان می‌شود.

یونس مومند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «تمام تنباکو در افغانستان استعمال نمی‌شود، ما توریست‌های داریم که در افغانستان می‌آیند و استعمال می‌کنند. بعضی اوقات از خارج از همسایه‌های ما دوستان ما که می‌آیند شاید کم کم با خود انتقال بدهند.»

وزارت صحت عامه می‌گوید که بیش‌تر جوانان و کودکان در افغانستان از تنباکو استفاده می‌کنند.

جمشید، باشنده کابل، می‌گوید که به دلیل فقر، بی‌کاری و فراهم نشدن زمینه آموزش از تنباکو استفاده می‌کند.

جمشید به طلوع‌نیوز گفت: «دو الی سه هفته می‌شود که از بی‌کاری و نادانی و غریبی، درس و تعلیم نیست ما تنباکو استفاده می‌کنیم.»

باشنده دیگر کابل گفت: «ضرر تنباکو را ما زیاد دیده ایم، خواست من از جوانان این است که سگرت نکشید و از مواد مخدر دوری کنید.»

بربنیاد آمارهای سازمان جهانی بهداشت، همه ساله هشت میلیون تن در جهان، به دلیل استفاده از تنباکو جان‌های شان را از دست می‌دهند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا