افغانستان

طالبان: اظهارات رییس جمهور بایدن ‘درک حقیقت’ است

وزارت خارجۀ حکومت طالبان به اظهارات اخیر جو بایدن، رییس جمهور امریکا در خصوص عدم حضور گروه القاعده در افغانستان واکنش نشان داده و سخنان وی را “درک حقیقت این کشور” خوانده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجۀ حکومت طالبان، روز «شنبه ۱۰ سرطان» در صفحه تویترش نوشت: “ما اظهارات جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، مبنی بر اینکه در حال حاضر هیچ گروه جنگی در افغانستان وجود ندارد، درک حقیقت می‌دانیم و می‌گوییم که این موضوع گزارش گروه نظارت تحریم‌های سازمان ملل متحد را که گویا بیش از ۲۰ گروه متخاصم در افغانستان فعال هستند را رد می‌کند”.

جو بایدن، رییس ‌جمهور امریکا اواخر روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاری گفت: “یادتان می‌آید در مورد افغانستان چه گفتم؟ گفتم که القاعده آنجا نخواهد بود. آنها آنجا نخواهند بود. گفتم که طالبان کمک خواهند کرد. حالا چه می‌شود؟ چه خبر است؟ مطبوعات خود را بخوانید. حق با من بود”.

رییس جمهور ایالات متحده این اظهارات را درباره همکاری طالبان با امریکا علیه گروه القاعده در افغانستان در حالی بیان می‌کند که سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید در این زمینه، “اقدامات ما بدون کمک یا دستور کسی از جمله ایالات متحده” انجام می‌شود.

همچنان بلخی گفته است که سیاست حکومت طالبان این است که اجازه نمی‌دهد هیچکس از خاک افغانستان به ضرر دیگران استفاده کند.

زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در مورد اظهارات رییس جمهور امریکا درباره حضور القاعده در افغانستان، گفت که احتمالاً رییس جمهور بایدن، این اظهارات را بر اساس آخرین ارزیابی شورای ملی استخبارات آن کشور بیان کرده باشد.

آقای خلیلزاد گفت: “یک سند غیرمحرمانه اصلاح‌شده این ارزیابی چند روز پیش توسط اداره استخبارات ملی منتشر شد. من قضاوت در این خصوص را در سه نکته خلاصه کردم. اول، القاعده پایگاه کوچکی در افغانستان دارد. دوم، امکان ندارد القاعده تا سال ۲۰۲۴ ظرفیت عملیات مستقیم در خارج از افغانستان را به دست آورد. سوم اگر القاعده تصمیم به انجام حملات در سطح بین‌المللی داشته باشد، می‌تواند به توانایی‌های حمله وابسته به خود در شرق میانه و افریقا تکیه کند”.

رییس جمهور بایدن در مورد حضور القاعده در افغانستان در حالی اظهاراتی را بیان کرد که گروه تحلیل و نظارت کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در نهم جون (۱۹ جوزا) در گزارشی در مورد افغانستان گفت که گروه القاعده دوباره در افغانستان در حال سر بلندکردن است و گروه تحریک طالبان پاکستان حملات خود را در پاکستان افزایش داده است”.

همچنان گروه تحلیل و نظارت کمیته تحریم‌های شورای امنیت در این گزارش گفته است که گروه داعش نیز حملات خود را در افغانستان بیش از پیش تشدید کرده است.

در این گزارش به افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان اشاره شده و آمده است که این گروه‌ها اکنون از آزادی بیشتری نسبت به گذشته برخوردارند و تهدیدات تروریستی در افغانستان و منطقه در حال افزایش است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا