افغانستان

تام وست: حضور داعش خراسان در افغانستان عمده‌ترین نگرانی امریکا است

تام وست، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان می‌گوید که «بزرگ‌ترین» نگرانی امریکا، حضور و فعالیت شاخه خراسان داعش در افغانستان است.

وست این اظهارات را روز سه‌شنبه، ۲۱ سنبله، در یک سخنرانی در اندیشکده استیمسون امریکا مطرح کرده است.

وی با بیان این‌که حملات تهاجمی طالبان بر ضد جنگ‌جویان داعش خراسان موثر بوده و توانایی داعش به‌گونه قابل ملاحظه کاهش یافته است، افزود که دست‌کم هشت رهبر شاخه خراسان داعش در افغانستان کشته شده‌اند.

با این حال، تام وست تاکید کرد که امریکا در مورد فعالیت داعش خراسان نگرانی جدی دارد، زیرا آنان به وضاحت خواستار انجام حملات در خارج از افغانستان هستند.

به گفته او، تهدید القاعده از افغانستان و پاکستان در برابر ایالات متحده در پایین ترین سطح خود کاهش یافته است.

وست اما تاکید کرد که تحریک طالبان پاکستان اکنون بزرگ‌ترین تهدید منطقه می‌باشد و این گروه حملات خود را در پاکستان به طور گسترده افزایش داده است.

وی تاکید کرده است که ایالات متحده اوضاع منطقه را زیر نظارت دقیق دارد.

پیش از این، اناتولی صدروف، رییس ستاد مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی گفته بود که شمار جنگ‌جویان شاخه خراسان گروه داعش در افغانستان به حدود شش هزار و ۵۰۰ تن رسیده و از این میان حدود چهار هزار جنگ‌جوی‌اش را در نزدیکی مرز افغانستان با تاجیکستان جابجا کرده است.

او تاکید کرده بود که گروه‌های متعدد افراطی مستقر در افغانستان بزرگ‌ترین تهدید علیه ثبات در کشورهای آسیای میانه هستند.

با این حال، ادعای‌های مطرح شده در مورد حضور گسترده داعش در افغانستان همواره از سوی طالبان تکذیب شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا