افغانستان

مهاجران افغان در پاکستان به ۳.۷ میلیون تن افزایش یافته است

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) اعلام کرده است که مهاجران افغان در پاکستان تا ماه جون سال جاری میلادی به ۳٫۷ میلیون تن در آن کشور افزایش یافته است.

اکسپرس تربیون روز دوشنبه، ۳ سنبله، به نقل از این سازمان گزارش داده است که از این میان ۱٫۳ میلیون تن آنان به‌طور رسمی ثبت شده‌اند.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۷۷ هزار و ۵۰۰ افغان «ثبت ‌نام نشده» در پاکستان زنده‌گی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، ۶۸٫۸ درصد از شهروندان افغانستان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری ساکن شده‌اند، در حالی که ۳۱٫۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف از جمله روستاها به‌سر می‌برند.

در این گزارش آمده است که ۵۲٫۶ صدرد مهاجران افغانستان در خیبرپختون‌خوا، ۲۴٫۱ درصد در بلوچستان، ۱۴٫۳ درصد در پنجاب، ۳٫۱ درصد در اسلا‌م‌آباد و ۰٫۳ درصد در جامو و کشمیر پاکستان زنده‌گی می‌کنند.

بربنیاد این گزارش، تنها ۶۰۰ هزار پناه‌جو افغانستان از زمان تسلط دوباره طالبان، به پاکستان فرار کرده‌اند.

به گفته قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیساریای عالی پناهنده‌گان سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، پاکستان در حال حاضر میزبان ۱٫۳ میلیون پناهجوی افغان است که دارای کارت ثبت (POR) صادر شده توسط دولت هستند.

در مدت دو سال گذشته، حدود ۱۶ هزار افغان از طریق برنامه بازگشت داوطلبانه کمیساریای عالی پناهنده‌گان سازمان ملل به افغانستان برگشته‌اند.

افریدی در مورد تمدید احتمالی کارت‌های ثبت نام برای پناه‌جویان افغان گفته است: «گفت‌وگوها میان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و مقامات پاکستانی ادامه دارد. چنین تمدید برای پناه‌جویان افغان که در حال حاضر به دلیل انقضای کارت های‌شان با بلاتکلیفی و اضطراب مواجه هستند، آسوده‌گی خاطر به همراه خواهد داشت.»

این در حالی است که وزیر داخله پاکستان چندی پیش اعلام کرد که حکومت این کشور تصمیم گرفته تا «اقدامات محکمی علیه مهاجران غیرقانونی» در آن کشور انجام دهد.

با این حال، پیش از این پولیس پاکستان ده‌ها تن از مهاجران اهل افغانستان را که دارای مدارک قانونی بودند، نیز در آن کشور بازداشت کرده بود.

منابع دلیل این اقدام پولیس پاکستان را «باج‌گیری» آنان از مهاجران عنوان می‌کنند، اما مقام‌های این کشور همواره ادعاهای مطرح شده را تکذیب کرده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا