افغانستان

هشدار برنامه جهانی غذا در مورد خروج از افغانستان

پس درخواست‌های مکرر برنامه جهانی غذا مبنی بر تامین بودجه از سوی کشورها، اکنون مقام‌های این نهاد بین‌المللی می‌گویند که اگر بودجه کافی در اختیارشان قرار داده نشود، افغانستان را ترک خواهند کرد.

ای‌بی‌سی‌نیوز روز یک‌شنبه، ۲۶ سنبله، به نقل از سیندی مک‌کین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، گزارش داده که  پس از ماه جاری میلادی این سازمان بودجه کافی برای حضور در افغانستان در اختیار ندارد.

خانم مک‌کین در گفت‌وگو با این شبکه خبری گفته است که برنامه جهانی غذا با کمبود بی‌پیشینه بودجه دست‌وپنجه نرم می‌کند.

وی افزوده است: «ما با بدترین کمبود بودجه در تاریخ ۶۰ ساله‌ خود دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. ما در وضعیت ناامیدکننده‌ای قرار داریم.»

به گفته مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، در کنار افغانستان بنگله‌دیش، کنگو، هایتی، اردن، فلسطین، سودان جنوبی، سومالیا و سوریه نیز از کاهش بودجه این سازمان متضرر خواهند شد.

این مقام برنامه جهانی غذا تغییرات اقلیمی و جنگ را دلیل عمده کاهش بودجه این نهاد عنوان کرده است.

مک‌کین تلویحاً به محدودیت‌های طالبان بر کار زنان در افغانستان اشاره کرده و گفته که برنامه جهانی غذا بیشتر برای زنان و کودکان کمک می‌کند.

این در حالی است که پیش از نیز نهادهای کمک‌کنده به‌ویژه برنامه جهانی غذا، هشدار داده بود که اگر تا پیش از فصل زمستان، حدود یک میلیارد دالر بودجه مورد نیاز این نهاد تامین نشود، میلیون‌ها افغان نیازمند از دریافت کمک محروم خواهند شد.

براساس برآورد نهادهای مددرسان، بیش از ۲۸ میلیون تن در افغانستان، زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا