افغانستان

طالبان به ترکیه: عوض اخراج پناهجویان افغان زمینه کار را برای آنان فراهم کنید

مقامات وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان از ترکیه خواسته اند که عوض اخراج پناهجویان افغان از آن کشور تسهیلات شغلی را برای آنان فراهم کند.

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان امروز دوشنبه ۱۶ اکتوبر (۲۴ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفت که خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست این وزارت با جنگ اونال، سفیر جدید ترکیه برای افغانستان، در مورد مسایل مختلف از جمله پناهجویان افغان مقیم ترکیه گفتگو کرده است.

به نقل از اعلامیه، حقانی گفته است: “ترکیه باید مطابق قوانین بین‌المللی، به جای اخراج اجباری پناهجویان، زمینه کار را برای آنان فراهم کند و همچنین برای عرضه خدمات بیشتر و رفع مشکلات آنان، لازم است تا شرایط را برای فعالیت اتشه‌های امور مهاجرین مساعد کند”.

در این دیدار سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان تاکید کرده است که برای آن عده افغان‌هایی که خواهان برگشت به کشورشان استند، یک میکانیزم مشترک ترتیب داده شود.

بر اساس آمارها، تا اکنون در حدود ۳۰۰ هزار پناهجوی افغان در ترکیه ثبت شده اند که شامل پناهندگان و شهروندان افغان با اقامت کوتاه مدت می‌شوند.

ارقام انجمن حمایت از پناهجویان افغان در ترکیه نشان می‌دهد که بیش از ۴۸هزار افغان با اقامت درازمدت، نزدیک به ۳۸هزار نفر با اقامت یک ساله و کمتر از آن، و نیز ۵۰۰۰ محصل افغان در ترکیه به سر می‌برند.

انجمن حمایت از پناهجویان افغان در ترکیه گفته است که آن کشور در هر هفته بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ پناهجوی افغان را به کشورشان بر می‌گرداند.

این انجمن گفته است که در شش ماه نخست سال روان میلادی ترکیه بیش از ۱۵هزار پناهجوی افغان را از آن کشور اخراج کرده است.

علی حکمت، مسوول این انجمن به صدای امریکا گفت که این رقم بیش از ۵۵ درصد پناهجویان افغان را تشکیل می‌دهد که طی سال روان میلادی در آن کشور بازداشت شده اند.

حکمت افزود که بر اساس ارقام وزارت داخله ترکیه، پولیس آن کشور از جنوری تا اواسط ماه جون، ۸۸ هزار پناهجوی کشورهای مختلف را بازداشت کرده است که در این میان بیش از ۲۷هزار نفر آن شهروندان افغانستان می‌باشند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا