جهانشاهد

نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر زندانی در ایران برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل ۲۰۲۳ شد

نرگس محمدی، فعال حقوق زنان و حقوق‌بشر که در ایران در زندان بسر می‌برد، برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل امسال شد.

کمیته‌ی صلح نوبل در ناروی امروز (جمعه، ۱۴ میزان) خانم محمدی را به دلیل «مبارزه با سرکوب زنان در ایران و مبارزه برای ارتقای حقوق‌بشر و آزادی برای همه» برنده‌ی این جایزه اعلام کرد.

کمیته‌ی صلح نوبل در بیانیه‌ی خود گفته است که «مبارزه شجاعانه» نرگس محمدی برای حقوق زنان در ایران، با هزینه‌های شخصی بسیار زیادی همراه بوده است.

در این اعلامیه آمده است که دولت ایران در مجموع ۱۳ بار خانم محمدی را بازداشت، پنج‌بار محکوم و مجموعا به ۳۱ سال زندان و ۱۵۴ ضربه‌ی شلاق محکوم کرده است.

کمیته‌ی صلح نوبل نوشته است که شعار «زن، زندگی، آزادی» که پس از مرگ مهسا امینی توسط معترضان در ایران سر داده می‌شود، به‌خوبی بیانگر «فداکاری» نرگس محمدی است و او برای زن، زندگی و آزادی مبارزه کرده است.

در بیانیه‌ی این کمیته آمده است که «با اعطای جایزه‌ی صلح نوبل امسال، کمیته‌ی نوبل در ناوری مایل است از مبارزه‌ی شجاعانه‌ی او برای حقوق‌بشر، آزادی و دموکراسی در ایران تقدیر کند.»

این کمیته همچنین گفته است که با اعطای این جایزه به نرگس محمدی، از صدها هزار نفری که در یک سال گذشته علیه «سیاست‌های تبعیض‌آمیز و ظلم» حکومت ایران علیه زنان اعتراض کرده‌اند، تقدیر می‌کند.

نرگس محمدی اکنون در زندان اوین ایران زندانی است. او در یک سال گذشته بارها از زندان بیانیه‌های در حمایت از معترضان در ایران صادر کرده است.

امسال مؤسسه‌ی تحقیقات صلح اسلو، نرگس محمدی از ایران، محبوبه سراج از افغانستان و شماری از افراد دیگر را برای دریافت جایزه‌ی صلح نوبل نامزد کرده بود.

نامزدی محبوبه سراج که از سوی زنان معترض افغانستان متهم به «لابی» برای طالبان است، با واکنش‌ها و انتقادات گسترده مواجه شده بود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا