افغانستان

سازمان صحی جهان: ۵۰ درصد مردم در افغانستان با مشکلات روانی روبه‌رو هستند

سازمان صحی جهان (WHO)، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود در مورد وضعیت صحی در افغانستان می‌گوید که از هر دو افغان یک تن آنها با مشکلات روانی روبه‌رو است.

سازمان صحی جهان چهارشنبه‌شب، ۳ عقرب، با نشر گزارشی گفته است که مردم افغانستان به‌شدت در معرض حوادث آسیب‌زا و مشکلات روانی اجتماعی قرار دارند.

در گزارش دبلیو‌اچ‌او آمده است: «از هر دو افغان یک تن از ناراحتی‌های روانی رنج می‌برد و از هر پنج تن یک تن به‌دلیل سلامت‌روانی در نقش خود آسیب دیده است.»

براساس یافته‌های این گزارش، تا ۳۰ سپتامبر سال جاری میلادی، ۲۲۶ هزار و ۱۷۴ مورد مثبت کرونا در کشور به ثبت رسیده و تا کنون هفت هزار و ۹۴۸ تن در پی مبتلا شدن به این ویروس جان‌ خود را از دست داده‌اند.

سازمان صحی جهان پیش‌بینی کرده است که حدود ۱۷.۶ میلیون تن از جمله پنج میلیون شهرنشین و ۱۲.۶ میلیون روستانشین در افغانستان نیازمند کمک‌های صحی هستند.

در گزارش تصریح شده است: «برای ۳.۹ میلیون تن در شهرها و ۱۰.۱ میلیون تن در روستاها خدمات صحی برنامه‌ریزی شده است.»

از جمله ۱۷.۶ میلیون تن که به کمک‌های صحی نیازمند هستند، ۵۳ درصد آنان را کودکان، ۴۴ درصد بزرگ‌سالان و سه درصد آنان را افراد مسن تشکیل می‌دهد.

سازمان صحی جهان همچنان گفته که دو هزار و ۲۵۰ بسته صحی عاجل به‌هدف رسیده‌گی به مشکلات صحی مردم برای سه ماه آینده در کشور که ۲.۲ میلیون تن را تحت پوشش قرار می‌دهد، فراهم کرده است.

براساس این گزارش، سازمان صحی جهان در همکاری با ۵۱ نهاد دیگر در جریان سال ۲۰۲۳ به حدود ۱.۳ میلیون تن در افغانستان از طریق ۸۵۷ مرکز صحی در ۳۱۳ ولسوالی ولایت‌های مختلف کشور خدمات صحی ارایه کرده است.

در سال ۲۰۲۳، تخمین‌زده می‌شود که ۱.۱ میلیون بازگشت‌کننده از کشورهای همسایه افغانستان و ۰.۷ میلیون آواره داخلی به ارایه خدمات صحی جدی نیاز دارند.

در کم‌تر از یک سال گذشته، در مجموع ۱۲۱ کارمند نهادهای همکار این سازمان بین‌المللی نیز آموزش‌هایی را در مورد مدیریت اطلاعات، جمع‌آوری اطلاعات، و ارایه خدمات به جمعیت آسیب‌دیده در سطح ملی و زیرملی دریافت کردند.

این گزارش همچنان تاکید کرده است که ۲۱ ولایت (بدخشان، بغلان، بلخ، دایکندی، فراه، غزنی، غور، هلمند، کابل، کاپیسا، خوست، لغمان، نیمروز، نورستان، پکتیکا، پکتیا، پنجشیر، پروان، سرپل، میدان‌وردک و زابل) با بحران‌های کمتر و ۱۳ ولایت باقی‌مانده با بحران‌های شدید شناسایی شده‌اند.

سازمان صحی جهان در حالی از افزایش شمار افراد با مشکلات روانی در افغانستان خبر می‌دهد که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، بیشتر شهروندان کشور در ناامیدی کامل به‌سر می‌برند.

وضع محدودیت‌های روز افزون این گروه بالای شهروندان به‌ویژه زنان و دختران در کشور، از عوامل دیگر افزایش مشکلات روانی در میان مردم عنوان شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا