افغانستان

نزدیک به ۶۰ هزار مهاجر اهل افغانستان از پاکستان به کشور برگشته‌اند

رسانه‌های پاکستانی گزاش داده‌اند که ۵۹ هزار و ۵۶۱ مهاجر اهل افغانستان از پاکستان به کشورشان بازگشته‌اند.

رادیو پاکستان روز یک‌شنبه، ۳۰ میزان، گزارش داده است که این افراد پس از تعیین ضرب‌الاجل یک‌ماهه حکومت پاکستان  برای خروج مهاجران غیرقانونی از آن کشور، به افغانستان بازگشته‌اند.

در این گزارش آمده است: «این امر تأثیر مثبتی بر منطقه خواهد داشت.»

به گفته رادیو پاکستان، کمیسیون امور پناهنده‌گان افغانستان تسهیلات مناسبی را برای تسهیل بازگشت به شهروندانش انجام داده است.

دولت پاکستان به همه پناهجویان فاقد مدرک «اقامت قانونی» که شمار آن‌ها ۱.۷ میلیون نفر تخمین زده می‌شود، دستور داده است، تا ماه نوامبر سال جاری میلادی این کشور را ترک کنند.

در همین حال، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان، فیلیپه گونزالس مورالس، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق مهاجران و ریم السالم، گزارشگر ویژه این سازمان در امور خشونت علیه زنان و کودکان در یک بیانیه مشترک گفتند که بازگرداندن اجباری افغان‌ها به افغانستان آن‌ها را در معرض آسیب‌های جبران ناپذیری قرار خواهد داد.

طالبان نیز این تصمیم پاکستان را «غیر قابل قبول» خوانده و خواستار تجدید نظر در آن کشور شده‌اند.

با این حال، پاکستان تاکید کرده که این فیصله برگشت‌ناپذیر است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا