افغانستان

امریکا در ۲ سال گذشته بیش از ۱۱ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است

رسانه‌های بین‌المللی به نقل از گزارش اخیر اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار)، گزارش دادند که امریکا پس از خروج نظامیانش از افغانستان، ۱۱.۱۱ میلیارد دالر به این کشور ارسال کرده است.

وی‌تی روز چهارشنبه، ۱۷ عقرب، نگاشته که این مبلغ یا به افغانستان زیر سلطه طالبان ارسال شده و یا هم برای انتقال پناه‌جویان افغان و تهیه اسکان مجدد به آنان هزینه شده است.

براساس گزارش سیگار، بیش از ۵.۰۸ میلیارد دالر این کمک‌ها در سال‌های مالی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ از سوی وزارت دفاع امریکا برای انتقال، تهیه اسکان مجدد و تغذیه پناه‌جویان افغان هزینه شده است.

طبق این گزارش که در اخیر ماه اکتوبر منتشر شده، در این مدت ۲.۵۲ میلیارد دالر در بخش کمک‌های بشردوستانه و انکشافی در افغانستان به مصرف رسیده است.

از این میان، بیش از ۳.۵ میلیارد دالر نیز برای جلوگیری از ورشکسته‌گی نظام اقتصادی افغانستان در جریان دو سال گذشته هزینه شده است.

بربنیاد یافته‌های این گزارش، به‌رغم مشارکت معنادار چین در بخش سرمیاه‌گذاری با طالبان، اما امریکا پس از خروجش از افغانستان که منجر به تسلط دوباره این گروه بر کشور شد، همچنان یکی از بزرگترین حامی افغانستان است.

گزارش افزوده که امریکا از سال ۲۰۰۲ به این‌سو، حدود ۱۴۷.۲۳ میلیارد دالر دربخش‌های مختلف به افغانستان کمک کرده است.

این در حالی است که چندی پیش برخی از مقام‌های پیشین و برحال امریکا به‌دلیل در اختیار قرار دادن کمک‌های این کشور به طالبان، دولت بایدن را مورد انتقاد قرار داده و خواستار توقف ارسال کمک‌ها به افغانستان شده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا