افغانستان

چین برای حل مشکل مهاجران به طالبان وعده همکاری داد

وزارت امور خارجه طالبان از دیدار امیرخان متقی، سرپرست این‌ وزارت با جاو شینگ، سفیر چین در کابل، خبر داده است.

این دیدار روز یک‌شنبه، ۱۴ عقرب، انجام شده است و دو طرف در این دیدار روی مسایل امنیتی، اقتصادی و مشکل مهاجران افغان پس از تصمیم پاکستان برای اخراج آنان گفت‌وگو کرده‌اند‌.

سفیر چین در کابل به متقی گفت، کشورش امیدوار است که چالش به‌وجود آمد پس از اخراج مهاجران افغان از پاکستان به‌ خوبی از سوی دو طرف حل شود و بیجینگ آماده همکاری در این زمینه است.

از سویی هم،‌ وزارت امور خارجه طالبان گفته است که متقی و شینگ در این دیدار در مورد طیفی از موضوعات از جمله امنیت باهم مذاکره کرده‌اند.

چین اخیرا نگران فعالیت‌های مسلمانان ایغور و جنبش ترکستان شرقی در مرزهایش است، تهدید گروهی که گفته می‌شود اعضای آن در افغانستان به‌سر می‌برند.

چندی پیش گزارش‌هایی نشر شد که چین به‌ کمک شرکت فناوری هواوی قصد دارد بر مسلمانان ایغور در ساحاتی از افغانستان کنترلش را افزایش دهد.

مقامات دو طرف در حالی بر حل مشکل مهاجران اخراج‌شده از پاکستان گفت‌‌وگو کرده‌اند که تا کنون نزدیک به ۶۰ هزار مهاجر اهل افغانستان از پاکستان وارد کشور شده‌اند و اسلام‌آباد به موجی از بازداشت و اخراج خانواده‌های افغان از آن کشور ادامه داده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا