افغانستان

روز جهانی مهاجران؛ طالبان: سازمان‌های جهانی مانع اخراج اجباری مهاجران افغان شوند

ملا محمدحسن آخوند، رییس‌الوزرای طالبان، گفته است که «سازمان‌های جهانی و کشورها» از اخراج اجباری مهاجران افغان و ظلم بر آنان از سوی «کشورهای همسایه و جهان» جلوگیری کنند.

 

رییس‌الوزرای طالبان این اظهارات را روز دوشنبه، ۲۷ قوس، در پیامی به مناسبت «روز جهانی مهاجران» مطرح کرده است.

 

درهمین حال، مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری رییس‌الوزرای طالبان، در نشستی که به مناسبت «روز جهانی مهاجران» در کابل برگزار شده بود، بار دیگر از اخراج اجباری مهاجران اهل افغانستان انتقاد کرده و آن‌را خلاف تمام قوانین پذیرفته‌شده بین‌المللی خوانده است.

 

او ادعا کرده است که طالبان توانسته‌اند، «روند بازگشت مهاجران را به بهترین شکل مدیریت کنند.»

 

ملاعبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا نیز در این نشست با اشاره به اخراج مهاجران اهل افغانستان از کشورهای همسایه و جنگ در غزه از «برخورد دوگانه جامعه جهانی» انتقاد کرده و گفته است که جامعه جهانی «اخراج مهاجران و فاجعه» در غزه را نمی‌بیند.

 

او از جامعه جهانی خواسته است تا به «حقوق مهاجران احترام بگذارد و از فاجعه جاری در غزه جلوگیری کند.»

 

از سوی هم، خلیل‌الرحمن حقانی، سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت کننده‌گان گفته است که بیش از هفت میلیون مهاجر افغان در «کشورهای خارجی به‌ سر می‌برند.»

 

گفتنی است که در آستانه ورود زمستان، اخراج مهاجران اهل افغانستان از پاکستان و ایران تشدید شده است. این دو کشور همسایه، همزمان سیاستی را روی دست گرفته‌اند که براساس آن، مهاجران بدون اسناد را به‌صورت دسته‌جمعی اخراج می‌کنند.

 

در این میان گزارش‌هایی از بازداشت و اخراج اجباری مهاجران دارای اسناد قانونی اقامت نیز نشر شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا