افغانستان

سازمان ملل: معیشت جایگزین تریاک برای کشاورزان در افغانستان حیاتی است

دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که کاهش کشت خشخاش در افغانستان برای بسیاری از کشاورزان به‌ معنای از دست‌دادن شدید درآمد است.

این دفتر امروز (دوشنبه، ۲۵ جدی) در پیامی در ایکس نوشته است که کاهش درآمد ناشی از تریاک به‌طور نامتناسبی خانواده‌های روستایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حمایت معیشت جایگزین را حیاتی کرده است.

به‌گفته‌ این دفتر، خانواده‌های روستایی با مشکل مواجه‌ هستند.

یافته‌های این دفتر نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳ کشت خشخاش در افغانستان ۹۵ درصد کاهش یافته است.

طبق گزارش این دفتر که در ماه عقرب منتشر شد، درآمد کشاورزان از فروش تریاک در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۹۲ درصدی به ۱۱۰ میلیون رسیده است، درحالی‌که در سال ۲۰۲۲، هزار و ۳۶۰ میلیون دالر بود.

در این گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل اشاره شده است که تا سال ۲۰۲۳، ارزش صادرات مواد افیونی افغانستان به تنهایی از ارزش کالاها و خدمات قانونی صادراتی این کشور بیشتر بوده است.

طبق این گزارش، با انقباض شدید مواد افیونی در سال ۲۰۲۳ انتظار می‌رود اقتصاد افغانستان را در مقیاس بزرگ‌تری تحت تأثیر قرار دهد.

گفتنی است که کاهش ۹۵ درصدی تریاک در افغانستان با تردید مواجه است.

از جانب دیگر ادعا می‌شود که تولید مواد مخدر صنعتی در افغانستان افزایش یافته است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا