افغانستان

اتحادیه صادرکننده‌گان زعفران ایران: زعفران ما به افغانستان قاچاق می‌شود

غلام‌رضا میری، رییس اتحادیه صادرکننده‌گان زعفران ایران گفته است که عمده زعفران این کشور به افغانستان قاچاق و در اسپانیا بسته‌بندی می‌شود.

بربنیاد گزارش خبرگزاری فارس، رییس اتحادیه صادرکننده‌گان زعفران ایران روز یک‌شنبه، ۲۴ جدی گفته است که ارزش نزدیک به نصف زعفران تولیدی این کشور سالانه به جیب قاچاقچیان می‌رود.

به گفته او، سال گذشته ۹۰ تُن زعفران، معادل ۴۰ درصد تولید ۲۲۵ تُن ایران قاچاق شده است.

غلام‌رضا افزوده است که افغانستان و اسپانیا به ترتیب ۲۱ و ۱۶ درصد بازارهای جهانی زعفران را «قبضه» کرده‌اند.

در این گزارش افزوده شده است: «در حالی که ایران ۸۸ درصد تولید زعفران دنیا را در اختیار دارد، اما تنها ۳۶.۷ درصد در بازارهای جهانی سهم دارد، یعنی تقریباً نزدیک به دوسوم  زعفران کشور با برند ایران به بازار جهانی راه پیدا نمی‌کند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که زعفران افغانستان برای چندمین سال پیهم توانست در جهان مقام نخست و عنوان «بهترین زعفران» جهان را از آن خود کند و جایزه‌‌ سه ستاره‌ موسسه بین‌المللی طعم و مزه اروپا را به‌دست آورد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا