جهان

ماکرون: روسیه ممکن است در چند سال آینده به اعضای ناتو حمله کند

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از کشورهای غربی خواست تا حمایت خود از اوکراین را افزایش دهند و هشدار داد که اقدامات مسکو در هفته‌های اخیر نشان‌دهنده این است که روسیه ممکن است در چند سال آینده به کشورهای عضو ناتو حمله کند.

آقای ماکرون در مراسم افتتاحیه کنفرانس پاریس که با حضور ۲۰ رهبر عمدتا اروپایی با هدف تسریع در تامین تسلیحات و کمک های مالی به اوکراین برگزار شد، گفت: روسیه «نباید و نمی‌تواند در این جنگ پیروز شود. باید بدانیم که امنیت خود اروپا در خطر است. ما در حال تامین امنیت جمعی خود برای امروز و فردا هستیم.»

رئیس جمهوری فرانسه همچنین مرگ الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه را نشانه‌ای از سخت شدن موضع مسکو دانست.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا و مارک روته، نخست وزیر هلند، که احتمالا دبیرکل بعدی ناتو خواهد بود، از جمله افرادی بودند که در این نشست شرکت داشتند.

ولودیمیر زلنسکی که به صورت آنلاین در این جلسه شرکت داشت در یک سخنرانی ویدئویی کوتاه گفت: «ما با هم جان میلیون‌ها نفر را نجات داده‌ایم و با هم باید اطمینان حاصل کنیم که پوتین نمی‌تواند آنچه را که به دست آورده‌ایم نابود کند و نمی‌تواند تجاوزات خود را به کشورهای دیگر گسترش دهد.»

زلنسکی پیشتر در یک نشست خبری در کی‌یف بار دیگر از کشورهای غربی خواسته بود که تسلحیات و مهمات بیشتری در اختیار این کشور قرار دهند. او همچنین در ادامه گفت: «از یک میلیون گلوله‌ای که اتحادیه اروپا به ما وعده داده بود، نه حتی ۵۰ درصد که تنها ۳۰ درصد به ما تحویل داده شده است.»

اتحادیه اروپا سال گذشته وعده داد که یک میلیون گلوله توپخانه را قبل از پایان مارس ۲۰۲۴ به اوکراین بفرستد، اما پس از آن اعلام کرد که فقط می تواند بیش از ۵۰ درصد از این مقدار را تحویل دهد. زلنسکی تلویحاً اعلام کرد که اتحادیه اروپا نتوانسته حتی به هدف کاهش یافته خود دست یابد.

پیش از این کنفرانس، نخست وزیر پوپولیست اسلواکی، روبرت فیکو، گفته بود که چندین کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو در حال بررسی اعزام نیرو به اوکراین به صورت دوجانبه هستند، ادعایی که به نظر می‌رسد برای ایجاد ترس از تشدید تنش طراحی شده است. ماکرون در سخنرانی افتتاحیه در این نشست این گزارش‌ها را رد کرد با این حال تاکید کرد که روسیه در چند سال آینده به دنبال حمله به کشورهای دیگر اروپایی خواهد بود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا