افغانستان

وزارت داخله طالبان: در شش ماه بیش از ۱۲ هزار نفر را به اتهام جرایم جنایی بازداشت کرده‌ایم

وزارت داخله طالبان اعلام کرد که در شش ماه آخر ۱۴۰۲ در سراسر افغانستان ۱۲ هزار و ۵۴۰ نفر را به اتهام جرایم جنایی بازداشت کرده است.

این آمار نشان می‌دهد بازداشت شهروندان به اتهام جرایم جنایی نسبت به شش ماه اول ۱۴۰۲ حدود شش برابر افزایش یافته است.

پولیس طالبان در کابل در ماه عقرب ۱۴۰۲ گفته بود که در شش ماه اول این سال دو هزار و ۱۳۶ نفر را به اتهام جرایم جنایی بازداشت کرده است.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله طالبان روز پنجشنبه، نهم حمل، در یک نشست خبری در کابل گفت که این گروه در شش ماه گذشته ۲۱ آدم‌ربا را کشته و ۳۰ آدم‌ربا را زخمی کرده است.

آقای قانع تاکید کرد که در این مدت ۱۹ مورد قضایای آدم‌ربایی ثبت شده و در جریان شش ماه گذشته ۱۸ نفر نیز از چنگ آدم‌رباها آزاد شده است.

او گفت که ۱۷۲ نفر در پیوند به آدم‌ربایی نیز بازداشت شده‌اند.

وزارت داخله گفته بود که این گروه در سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۶ هزار و ۶۰۰ نفر را به اتهام جرایم جنایی بازداشت کرده است.

نزدیک به دو هزار رویداد ترافیکی در شش ماه

سخنگوی وزارت داخله طالبان همچنین اعلام کرد که در رویدادهای ترافیکی شش ماه گذشته در افغانستان ۹۴۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. عبدالمتین قانع گفت در شش ماه هزار و ۹۷۸ رویداد ترافیکی در افغانستان ثبت شده است.

این مقام طالبان در مورد علت‌ها و عوامل رویدادهای ترافیکی جزئیاتی ارائه نکرد. اما پیش از این بی‌توجهی به مراقبت از جاده‌ها و غیر معیاری بودن راه‌ها از دلایل رویدادهای ترافیکی در افغانستان خوانده شده بود.

رعایت نکردن قوانین ترافیکی نیز یکی دیگر از عوامل تصادفات جاده‌ای گفته می‌شود.

عبدالمتین قانع در نشستی درباره دستاوردهای شش ماه اخیر وزارت داخله طالبان گزارش داد.

به گزارش رسانه‌های وابسته به طالبان، عبدالمتین قانع گفت که در شش ماه گذشته در نتیجه عملیات پولیس این گروه، سه هزار و ۸۷۰ نوع سلاح و ۶۹۹ کیلو مواد منفجره به دست آمده است.

این مقام طالبان همچنین گفت که در شش ماه گذشته از بخش‌ خدمات ترافیک، پاسپورت، تصدی ملی محافظت عامه، مدیریت دایاک و ویزا، ۱۳ میلیارد و ۱۷۴ میلیون افغانی جمع‌آوری و به خزانه طالبان تحویل داده شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا