افغانستان

“اگر افغانستان خشخاش نکارد، هزاران نفر در اروپا می‌میرند”

روزنامه اسپانیایی «ال پاییس» در گزارشی نوشته است که ممنوعیت کشت خشخاش توسط طالبان، هشدارها برای کاهش عرضه جهانی افیون و هیرویین را در اروپا به صدا درآورده است. این روزنامه به نقل از یک مقام اسپانیایی نوشت که اگر خشخاش در افغانستان کشت نشود هزاران مصرف کننده این مواد در اروپا می‌میرند.

این روزنامه اسپانیایی روز جمعه (۲۵ حوت) در گزارشی نوشت که در پی ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان توسط طالبان، کاشت خشخاش از حدود ۶۷۶ هزار جریب به حدود ۲۶ هزار جریب کاهش یافته است. این روزنامه مشخص نکرده است که این آمار را چگونه به‌دست آورده است.

مرکز نظارت بر مواد مخدر اروپا با در نظرداشت کاهش میزان کشت خشخاش در افغانستان هشدار داده است که جهان احتمالا با کمبود عرضه جهانی افیون و هیرویین مواجه خواهد شد که در این صورت مصرف‌کنندگان به استفاده از مواد افیونی مضرتر مانند مشتقات فنتانیل یا نیتازن رو خواهند آورد.

 

رامون چاکون، کمیسر ارشد تحقیقات بارسلونا می‌گوید که اگر بازارهای اروپا با کمبود هیرویین مواجه شود، مصرف‌کنندگان بسوی موادهای جایگزین خطرناک‌تری حرکت خواهند کرد. او گفت: «اگر خشخاش در کابل کشت نشود، هزاران نفر در اروپا خواهند مرد.»

 

او اما تاکید کرده که داده‌ها نشان‌دهنده آن ست که این سناریو فورا در اروپا اتفاق نخواهد افتاد.

 

در همین حال، خوان ویلابی، نماینده دولت اسپانیا برای طرح ملی مواد مخدر گفته است که هنوز نشانه‌های از موجودیت هیرویین مصنوعی در این کشور دیده نشده است. او افزوده که هیرویین و افیون که از خشخاش افغانستان بدست می‌آید بسیار دیر و با سختی به اروپا می‌رسد. او گفته که در حال حاضر میانمار در بخش تولید خشخاش از افغانستان جلو زده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا