افغانستان

بریتانیا با صدور ویزا برای گروه ارکستر جوانان افغانستان موافقت کرد

وزارت داخله‌ی بریتانیا با صدور ویزا برای گروه ارکستر جوانان افغانستان مقیم پرتگال موافقت کرد. این وزارت در ابتدا درخواست ویزای برا این گروه را رد کرده بود، اما پس از انتقادها این تصمیم را لغو کرد.

به گزارش گاردین، سخن‌گوی وزارت داخله‌ی بریتانیا پس از موافقت با ویزا گفته است: «موسیقی‌دانان و نوازندگان بخش ارزش‌مند و مهم از فرهنگ بریتانیا هستند.»

وی افزوده است: «برنامه‌ها باید بر اساس شایستگی‌های فردی و مطابق با قوانین مهاجرت در نظر گرفته شوند و این وظیفه‌ی متقاضیان است که نشان دهند این قوانین را رعایت می‌کنند.»

گروه ارکستر جوانان افغانستان متشکل از ۴۷ نوازنده‌ بین ۱۴ تا ۲۲ سال است و اولین اجرای آن‌ها روز پنج‌شنبه در تالار ملکه الیزابت در لندن خواهد بود.

این گروه مجموعه‌ای از موسیقی کلاسیک افغانستان، جنوب آسیا و غرب را تحت عنوان «شکست سکوت» برای اجرا در مرکز ساوت بانک در لندن، سالن تانگ در لیورپول، استولرهال در منچستر و تالار شهر بیرمنگام آماده کرده است.

این جوانان شاگردان انستیتوت موسیقی افغانستان هستند که پس از تسلط طالبان در آگست ۲۰۲۱ مجبور به ترک کشور شده‌ و به پرتگال رفته‌اند. در حال حاضر انستیتوت موسیقی افغانستان در پرتگال فعالیت دارد.

گروه ارکستر جوانان اخیرا در شورای حقوق بشر سازمان ملل در جنوا نیز برنامه اجرا کرده است.

این گروه می‌گوید که می‌خواهد از طریق اجرای موسیقی آپارتاید جنسیتی علیه زنان افغانستان و محرومیت مردم این کشور از حقوق شان را به گوش جهان برساند.

احمد سرمست، مدیر ارکستر و رییس انستیتوت موسیقی افغانستان گفته است: «هدف اصلی ارکستر تنها به اشتراک‌گذاشتن موسیقی در تبعید افغانستان در شرایطی که ممنوع و سرکوب شده، نیست، بلکه هدفش دستیابی به دیپلماسی فرهنگی، مردم به مردم، در سراسر جهان است.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا