شاهدجهان

توصیف خلبان اسرائیلی از ماموریت رهگیری پهپادهای ایرانی: مانند «جنگ ستارگان» بود.

یکی از خلبانان نیروی هوایی اسرائیل که در ماموریت سرنگونی صدها پهپاد و موشک شلیک شده از سوی ایران به خاک اسرائیل مشارکت داشته، این تجربه را پیچیده‌ترین ماموریتی توصیف می‌کند که تا کنون داشته است. او می‌گوید که این تجربه چیزی شبیه حضور «تاپ گان» در «جنگ ستارگان» بوده است.

فیلم تخیلی‌-فضایی جنگ ستارگان اولین بار در اواخر دهه ۷۰ میلادی ساخته شد و بخش قابل توجهی از صحنه‌های آن، نبرد میان ساکنان ستاره‌های مختلف را در قالب شلیک انواع موشک‌ها و دیگر مهمات در فضا نشان می‌داد.

در فیلم اکشن «تاپ گان» با هنرمندی تام کروز، بازیگر به نام هالیوود نیز که تا کنون دو داستان از آن ساخته شده، تاکتیک‌های خیره کننده‌ای از جنگنده‌های ضربتی آمریکا برای نابودی اهداف به نمایش گذاشته می‌شود.

این خلبان نیروی هوایی اسرائیل که با نام «سرگرد جی.» معرفی شده، به روزنامه تلگراف بریتانیا می‌گوید که او به عنوان یکی از افسران ذخیره ارتش اسرائیل روز شنبه ۱۳ آوریل فراخوانده شده بود تا در این ماموریت شرکت کند.

جت جنگی اسرائیل از باند اوج می گیرد
جت جنگی اسرائیل از باند اوج می گیردAriel Schalit/AP

سرگرد جی. می‌گوید: «رهگیری صدها پهپاد و موشکی که در هوا در اطراف شما هستند، مانند رویارویی “تاپ گان” با “جنگ ستارگان” بود. انفجارها و رهگیری‌های بی‌پایانی که در اطراف شما اتفاق می‌افتد، چیز دیگری است…. این پیچیده‌ترین مأموریتی بود که در ۲۰ سال گذشته در نیروی هوایی داشته‌ام؛ زیرا می‌دانستم اگر در نابودی هرکدام از آنها موفق نشوم، ممکن است در اسرائیل منفجر شود.»

ایران در جریان حمله شامگاه شنبه، بیش از ۳۰۰ پهپاد و موشک به سمت خاک اسرائیل شلیک کرد که به گفته تل‌آویو ۹۹ درصد آنها توسط نیروهای اسرائیل و کشورهای هم‌پیمان این کشور رهگیری و نابود شدند.

این خلبان کهنه‌کار می‌گوید: «ما در ائتلافی فوق‌العاده با آمریکا، بریتانیا و سایر نیروها پرواز کردیم. اگرچه این حمله‌ای بسیار تهاجمی بود که توسط ایران انجام شد و احتمالا چنین حملاتی در جنگ‌های مدرن ندیده‌ایم، اما دفاع اسرائیل نیز تمام و کمال عمل کرد.»

جنگنده‌های اف۱۶ نیروی هوایی اسرائیل در مراسم تشییع جنازه عزر وایزمن ، رئیس جمهور سابق اسرائیل، ۲۰۰۵ میلادی، عکس تزیینی است
جنگنده‌های اف۱۶ نیروی هوایی اسرائیل در مراسم تشییع جنازه عزر وایزمن ، رئیس جمهور سابق اسرائیل، ۲۰۰۵ میلادی، عکس تزیینی استODED BALILTY/AP2005

او درباره ویژگی چنین حملاتی گفت: «همیشه یافتن و سرنگونی این اهداف در شب سخت‌تر است. زیرا این اهداف بسیار پایین پرواز می‌کنند بنابراین شما نیز باید در ارتفاع پایین پرواز کنید آنهم در حالی که نمی‌توانید زمین را ببینید… شما مجبورید به حسگرها تکیه کنید. شما نورهای خیابان یا چیزهای دیگر را روی زمین بسیار نزدیک به خود می‌بینید و این یک احساس بسیار ناراحت کننده است. البته ما برای این کار به خوبی آموزش دیده‌ایم و ثابت کردیم که می‌دانیم چگونه کار را انجام دهیم.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا