افغانستان

طالبان: کشت خشخاش در افغانستان به صفر رسیده است

مولوی صدراعظم عثمانی، معین وزارت زراعت آبیاری و مالداری حکومت طالبان می‌گوید کشت خشخاش در افغانستان به صفر رسیده است.

عثمانی این اظهارت را روز یک‌شنبه، ۶ جوزا، در دیدار با فاضل آکین اردوغان، رییس موسسه «تیکا» در کابل بیان کرده است.

وی خواستار همکاری کشورها و نهادهای کمک‌کننده برای ارایه بدیل کشت خشخاش به دهقانان در کشور شده است.

این مقام طالبان افزوده است:« کشت خشخاش در افغانستان ختم شده، اما اقتصاد دهقانان ضعیف شده است و نیازمند کمک‌های بیشتر هستند.»

خبرگزاری باختر زیر اداره طالبان به نقل از رییس موسسه تیکا در افغانستان گزارش داده است که این نهاد در زمینه ارایه بدیل کشت خشخاش به دهقانان همکاری خواهد کرد.

در همین حال، عبدالسلام حنفی، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای طالبان طی نشستی در کابل گفته است که در ۲۰ سال گذشته پنج میلیون شهروند کشور به‌شمول یک میلیون زن و کودک، معتاد به مواد مخدر شده‌اند.

حنفی روز یک‌شنبه، ۶ جوزا، ادعا کرده که تصمیم این گروه برای جلوگیری از کشت خشخاش در کشور جدی است.

این در حالی است که چند روز پیش منابع محلی در هلمند به روزنامه ۸صبح گفته بودند که «کارزار مبارزه با کشت خشخاش» از سوی طالبان تنها به مردم عام محدود شده است و فرماندهان این گروه و مزارع‌شان در این ولایت از آن مستثنا هستند.

همچنان پنج‌شنبه گذشته ایرج کاکاوند، رییس پولیس مبارزه با مواد مخدر ایران ادعای طالبان در مورد کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان را «بی‌اساس» خوانده بود.

به گفته وی، ایران در ۱۶ ماه گذشته بیش ۶۶۲ تُن انواع مختلف مواد مخدر را که منشأ از افغانستان داشته، کشف و ظبط کرده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا