افغانستان

اعتراضات مردمی در بدخشان؛ طالبان: تلاش می‌کنیم موضوع را با همکاری مردم حل کنیم

در پی اعتراض باشندگان ولسوالی‌های «درایم» و «ارگو»‌ بدخشان علیه طالبان، وزارت داخله‌‌ این گروه اعلام کرده است که تلاش می‌کند «موضوع پیش‌آمده» در این ولایت را با همکاری مردم حل‌و‌فصل کند.

عبدالمتین قانع، سخن‌گوی وزارت داخله‌ طالبان عصر روز (شنبه، ۱۵ ثور) با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است که وضعیت در بدخشان اکنون به «حالت عادی» برگشته و تحت کنترل نیروهای پولیس این گروه است.

او افزوده است که فرمان رهبر این گروه در مورد ممنوعیت کشت تریاک «واضح و روشن» است و پولیس آنان مکلف به تطبیق آن است.

اعتراضات در ولسوالی‌های «درایم» و «ارگو»‌ی بدخشان، پس از کشته‌شدن دست‌کم دو غیرنظامی براثر «تیراندازی» نیروهای طالبان آغاز شد.

 

منابع محلی به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که طالبان می‌خواستند مزارع تریاک را در این ولسوالی‌ها تخریب کنند که با ممانعت مردم محل مواجه شده است.

 

اعتراضات علیه طالبان در بدخشان؛ براثر «تیراندازی طالبان» یک نفر در ولسوالی ارگو کشته و‌ پنج نفر زخمی شده‌اند

سقوط ولسوالی ارغنج‌خواه بدخشان؛ ۱۲ پولیس کشته، زخمی و اسیر شدند

رعدوبرق و سیلاب در بدخشان جان دو نفر را گرفت

به‌گفته‌ی منابع، طالبان هم در ولسوالی «درایم» و هم در ولسوالی «ارگو» پس از ممانعت، با مردم درگیر شده و به سمت آنان تیراندازی کرده‌اند که در «درایم» یک نفر کشته و در «ارگو» نیز یک نفر کشته و پنج نفر زخمی شده‌اند.

 

پس از کشته‌شدن این افراد از سوی طالبان، باشندگان محل علیه این گروه تظاهرات کرده و از جمله در ولسوالی «درایم» شعار «مرگ بر امارت» سر داده‌اند.

 

منابع محلی در ولسوالی «ارگو»‌ی بدخشان تا اکنون پایان یافتن اعتراضات در این ولسوالی را تأیید نکرده‌اند‌.

 

سخن‌گوی وزارت داخله‌ی طالبان به علت این اعتراضات و تلفات غیرنظامیان اشاره نکرده است.

 

طالبان حدود یک ماه می‌شود که تخریب مزارع تریاک در بدخشان را آغاز کرده‌اند و در این مدت ده‌ها نفر از باشندگان این ولایت را به اتهام کشت تریاک بازداشت کرده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا