افغانستان

سرقنسول افغانستان در هند ‘هنگام قاچاق ۲۵ کیلوگرم طلا’ توقیف شد

مقام‌های اداره اطلاعات عواید هند می‌گویند بیش از ۲۵ کیلوگرم طلا به ارزش بیش از ۲.۲ میلیون دالر، از ذکیه وردک، سرقسنول افغانستان در مومبای در میدان هوایی این شهر پیدا شده است.

اندیا تایمز از قول مقام‌های هندی نوشته که خانم وردک قصد داشت این مقدار طلا را از دوبی به هند «قاچاق» کند. این رویداد در روز ۲۵ اپریل رخ داده است.

طبق این گزارش، پولیس طلا را ضبط کرده و پرونده «قاچاق» علیه ذکیه وردک تشکیل داده و تحقیقات در زمینه جریان دارد.

اما بنابر گزارش رسانه‌ هندی، سرقنسول افغانستان بازداشت نشده، چون پاسپورت سیاسی دارد و از مصئونیت دیپلوماتیک برخودار است. بر اساس قوانین هند اگر مقدار طلای قاچاق‌شده به ارزش بیش از صد هزار دالر باشد، مظنون باید بازداشت و با اقدامات کیفری مواجه شود.

 

روشن نیست خانم وردک این طلا را از کجا به دست آورده است.

 

او در پاسخ به اندیا تایمز گفته از اتهام واردشده علیه خود «متعجب و نگران» شده و منتظر بررسی‌های بیشتر است. ذکیه وردک در این پیام نوشته: «باور دارم که شما درباره چالش‌های شخصی‌ای که اخیرا در جریان کار در سفارت و قنسولگری [افغانستان] مواجه بوده‌ام، آگاهید.»

 

خانم وردک افزوده که در حال حاضر خارج از مومبای و مشغول درمان خود است.

 

مقام‌های هندی گفته‌اند که در چند وقت اخیر، این نخستین بار است که یک دیپلومات ارشد خارجی در مومبای در ارتباط به قاچاق متهم می‌شود.

 

منابع هندی گفته‌اند که اداره اطلاعات عواید هند اطلاعات مشخصی درباره این اقدام خانم وردک به دست آورده بود و به دنبال‌ آن ده‌ها نیرو را در میدان هوایی مومبای مستقر کرد.

 

طبق این گزارش، خانم وردک ۵۸ ساله، همراه با پسرش بعد از ظهر ۲۵ اپریل در یک پرواز از دوبی به مومبای آمدند. پولیس آنها را در خروجی فرودگاه متوقف کرد و درباره داشتن اقلام گمرکی در بکس‌های‌شان پرسید، اما آنها گفتند چیزی با خود ندارند. پولیس بکس‌های آنها را هم تلاشی کرد اما چیزی پیدا نشد.

 

اندیا تایمز به نقل از منابع خود نوشته که طلا زمانی پیدا شد که خانم وردک به یک اتاق بازرسی برده شد و توسط یک مامور زن تلاشی بدنی شد. طبق این گزارش، این مقدار طلا در لباس سفارشی مخصوص، زانوبند و کمبرند او پنهان شده بود که در جریان بازرسی پیدا شد. از نزد پسر این دیپلومات افغان چیزی یافت نشده است.

 

در گزارش‌ آمده که مسئولان هندی طلای به دست آمده را ۱۸.۶ کرور روپیه هندی ارزش‌گذاری کرده‌اند که برابر با بیش از ۲.۲۳ میلیون دالر است.

 

ذکیه وردک همراه با محمد ابراهیم‌خیل، قنسول دیگر افغان در هند، در همکاری با حکومت طالبان سفارت افغانستان در دهلی را نیز تحت کنترول دارند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا