افغانستان

توافق آتش‌بس طالبان و پاکستان پس از چند روز درگیری

مسئولین نظامی طالبان و پاکستان پس از چند روز درگیری‌های مرزی در پکتیا و خوست، بر سر آتش‌بس توافق کردند.

این توافق روز (شنبه ۲۹ ثور)، پس از نشست بزرگان دو سوی مرز و مقام‌های پاکستانی و طالبان به دست آمده است.

منابع آگاه از جریان این مذاکرات به بیزنیس ریکاردر گفته‌اند که دلایل اصلی درگیری‌های مرزی میان نیروهای پاکستانی و طالبان، حمایت مقام‌های محلی این گروه و برخی از باشنده‌گان ساحات مرزی از تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) و همچنان ساخت دیوار از سوی نظامیان این کشور در نقاط مرزی است.

براساس اطلاعات، بزرگان محلی دو سوی مرز در قطع‌نامه سه ماده‌‌ای گفته‌اند که گذرگاه «خرلاچی» واقع در ولسوالی دندپتان پکتیا باید به روی تردد همه وسایط باز شود.

تشکیل یک کمیته به‌منظور بررسی چالش‌ها فرا راه تجار افغان و پاکستانی در خرلاچی از مفاد دیگر این توافق‌ است.

جنرال شهزاد عظیم که هیأت پاکستانی را در این نشست رهبری می‌کرده، به هیأت طالبان گفته است که این کشور ساخت دیوار مرزی را به پایان خواهد رساند.

عظیم مسوولان مرزی طالبان را متهم به حمایت از تحریک طالبان پاکستانی کرده است.

وی افزوده است: «ما با افغانستان جنگ نداریم، اما در یک جنگ آشکار با تی‌تی‌پی هستیم. حدود یک ماه است که در منطقه اسپیناشاگا و تری‌منگل، پاسگاه‌های نظامیان پاکستانی مورد حمله قرار می‌گیرد و طالبان به تماس ما پاسخی نمی‌دهند.»

در همین حال، شیرمحمد، یک مقام مرزی طالبان در این نشست خاطرنشان کرده است که تا زمانی پاکستان مشکل خود را با تی‌تی‌پی حل نکند، تنش‌های مرزی ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرده است: «ما به بزرگان شما در اسلام‌آباد هم گفتیم که باید با تحریک طالبان پاکستانی بنشینید و مذاکره کنید و تا زمانی که تی‌تی‌پی وجود دارد، این تنش بین پاکستان و افغانستان ادامه خواهد داشت.»

گفتنی است که طی چند روز اخیر نیروهای پاکستانی و جنگ‌جویان طالبان در مرز میان دو کشور در ولایت‌های پکتیا و خوست با هم درگیر شده‌اند.

برپایه اطاعات، در این درگیری‌ها شش عضو طالبان زخمی شده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا