افغانستان

سازمان ملل: نشست سوم دوحه در مورد افغانستان در ۱۰ سرطان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد اعلام کرده که قرار است نشست سوم دوحه در مورد افغانستان زیر سلطه طالبان در ۱۰ و ۱۱ ماه سرطان (۳۰ جون و ۱ جولای) برگزار شود.

این نهاد بین‌المللی روز سه‌شنبه، ۱ جوزا، با ارایه معلومات در مورد دیدار اخیر معاون دبیر کل سازمان ملل با مقام‌های طالبان و برخی از چهرهای افغان در بیانیه‌ای نگاشته است که در نشست آینده دوحه فعالان جامعه مدنی نیز حضور خواهند داشت.

در این بیانیه به نقل از چهرهای افغان آمده که هر استراتژی برای تعامل بین‌المللی با طالبان باید به چالش‌های بشری، توسعه‌ای و اقتصادی که افغانستان زیر سلطه این گروه با آن‌ها مواجه است، توجه کند.

براساس بیانیه، برخی از سیاسیون در دیدارشان با رزمری دیکارلو، معاون آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان به خطرات و تهدیدات ناشی از مواد مخدر و «گروه‌های تروریستی» در کشور اشاره کرده‌اند.

سازمان ملل هدف از نشست سوم دوحه را افزایش تعامل بین‌المللی با طالبان به‌صورت «منسجم و ساختارمند» عنوان کرده است.

گفتنی است که معاون دبیر کل سازمان ملل از ۲۹ ثور تا ۱ جوزا با مقام‌های طالبان و شماری از چهرهای سیاسی افغان در داخل کشور، از جمله حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان دیدار کرده است.

وی در این دیدار از طالبان خواسته است تا در نشست سوم دوحه در مورد افغانستان اشتراک کنند.

دیکارلو دو روز پیش به مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای طالبان گفته بود که شروط این گروه برای اشتراک در نشست دوحه دشوار نیست.

این در حالی است که نماینده‌گان طالبان در دومین نشست سازمان ملل در دوحه که در ۲۹ و ۳۰ ماه دلو گذشته برگزار شده بود، به دلیل عدم پذیرش خواست‌های‌شان از سوی این سازمان اشتراک نکرده‌اند.

بربنیاد اطلاعات، ملاقات با دبیر کل سازمان ملل و اشتراک طالبان تنها به‌عنوان نماینده مردم افغانستان بدون حضور نماینده‌گان جامعه مدنی از خواست مهم این گروه برای اشتراک در نشست گذشته این سازمان بود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا