جهان

ترکیه تجارت خود را با اسرائیل متوقف کرد

وزارت تجارت ترکیه با اشاره به تشدید فاجعه‌ انسانی در فلسطین اعلام کرد که آنکارا تجارت خود را با اسرائیل متوقف کرده است.

براساس گزارش رویترز، وزارت بازرگانی ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مبادلات صادرات و واردات مربوط به اسرائیل متوقف شده و شامل تمامی محصولات می‌شود.»

در این بیانیه آمده است: «ترکیه این اقدام‌های جدید را تا زمانی که دولت اسرائیل اجازه‌ی ارسال بی‌وقفه و کافی کمک‌های بشردوستانه به غزه را صادر نکند، به شدت و قاطعانه اجرا خواهد کرد».

 

حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۲۳ به شش میلیارد و ۸۰۰ میلیون دالر رسیده بود.

 

روسیه در حال بازگشت به خاورمیانه؛ امریکا در خواب است

«کاروان؛ عبدالله عزام و ظهور جهاد جهانی» | مرور کتاب

بحران کرونا و سقوط قیمت نفت؛ نگاهی به وضعیت خاورمیانه

ترکیه ماه گذشته به دلیل امتناع اسرائیل از مشارکت آنکارا در عملیات پرتاب کمک هوایی به غزه، برخی محدودیت‌های تجاری را بر اسرائیل اعمال کرد.

 

کمی پیش از انتشار این بیانیه در روز پنج‌شنبه، اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه‌ی اسرائیل گفت که طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه با مسدود کردن بنادر برای واردات و صادرات اسرائیل، توافقات را زیر پا می‌گذارد.

 

کاتز در ایکس نوشت: «این همان رفتاری است که یک دیکتاتور دارد که منافع مردم و بازرگانان ترکیه و توافقات تجاری بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.»

 

رویترز به نقل از کاتز گزارش داد که بنا به دستور او وزارت خارجه تلاش دارد تا با تمرکز بر تولید داخلی و واردات از کشورهای دیگر، جایگزینی برای تجارت با ترکیه ایجاد کند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا