افغانستان

نشست «فرمت مسکو» در تهران برگزار می‌شود

ضمیر کابلوف، نماینده‌ ویژه روسیه در امور افغانستان گفته است که نشست گروه تماس «فرمت مسکو» درباره‌ افغانستان روز شنبه هفته‌ی آینده (۱۹ جوزا) در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تاس، کابلوف گفته است: «ما با نمایندگان رهبری افغانستان در مورد آمادگی برای نشست بعدی و سوم نمایندگان ویژه برای افغانستان و دبیرکل سازمان ملل متحد در دوحه گفت‌وگو کرده‌ایم. این نشست در تاریخ ۳۰ جون تا ۱ جولای در دوحه برگزار می‌شود، اما قبل از آن، این شنبه عینا در تهران گردهم خواهیم آمد.»

او افزوده است که این نشست به اصطلاح «گروه تماس با فرمت مسکو» است و به غیر از روسیه، ایران، چین و پاکستان را نیز شامل می‌شود.

کابلوف خاطرنشان کرده است که در نشست تهران رایزنی‌ها بر روی آمادگی برای نشست دوحه متمرکز خواهد بود.

او روشن نکرده است که در نشست تهران از طالبان هم دعوت شده یا خیر.

پنجمین نشست منطقه‌ای «فرمت مسکو» در ماه میزان سال گذشته در شهر کازان روسیه با حضور نمایندگان کشورهای هند، ایران، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان و ازبیکستان برگزار شده بود.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان نیز حضور داشت.

اشتراک‌کنندگان پنجمین نشست «فرمت مسکو» در اعلامیه‌ی پایانی از طالبان انتقاد کرده و گفته بودند که هیچ پیشرفتی در راستای تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان صورت نگرفته است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا