علم

سطح کاربن در اوج کروناویروس ۱۷ درصد کاهش یافته است.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که انتشار روزانه کاربن‌دای اکساید در جریان ماه گذشته در زمان اوج کروناویروس، ۱۷ در صد کاهش یافته بود.

دانشمندان می‌گویند که وقفه مختصر در افزایش سطح گازهای گلخانه‌یی، از آلودگی اقلیم، به اندازهٔ قطرهٔ آب در بحر، می‌کاهد.

یک تیم بین المللی دانشمندانی که انتشار کاربن‌دای اکساید را در جریان همه گیری کروناویروس مطالعه می‌کند، گفته است که سطح کاربن‌دای اکساید در هوا دوباره روبه افزایش نهاده است.

با آن‌هم به گفته این دانشمندان سطح این گاز در مقایسه با سال ۲۰۱۹ بین چهار تا هفت در صد پایین خواهد بود که بزرگترین کاهش سالانه از زمان جنگ جهانی دوم به اینسو را نشان می‌دهد.

اگر محدودیت‌های جدی در طول سال ادامه یابد،سطح موجودیت گاز کاربن در سراسرجهان هفت در صد کاهش خواهد یافت، اما در صورت رفع فوری آن، چهار در صد تقلیل این گاز را شاهد خواهیم بود.

تولید گاز کاربن‌دای اکساید در ایالات متحده در جریان یک هفته در ماه اپریل، یک بر سه کاهش یافت. چین که بزرگترین تولید کننده گاز‌های گلخانه‌یی است در ماه فبروری سطح تولید کاربن در آن کشور، یک برچهار تقلیل یافته بود.

در هند و اروپا نیز به ترتیب ۲۶ و ۲۷ در صد کاهش در تولید گاز کاربن دیده شده است.

براساس این گزارش تقریباً نیم از این کاهش آلودگی از وسایط نقلیه به ویژه موترها می‌باشد. کاهش چشمگیر در سفرهای هوایی تنها ده در صد افت کلی آلودگی را به خود اختصاص داده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا