افغانستان

مرحله نخست آزمون کانکور یک‌شنبه هفته آینده برگزار می‌شود.

اداره ملی امتحانات کانکور می‌گوید که مرحله نخست برگزاری آزمون کانکور روز یک‌شنبه‌ هفته آینده آغاز می‌شود. قرار است در مرحله نخست آزمون کانکور در ولایت‌های ارزگان، بادغیس، پکتیکا، پنجشیر، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور، فراه، کندز، قندهار، کنر، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان‌وردک برگزار شود.

این اداره آزمون کانکور سال ۱۳۹۹ را در چهار مرحله در ۳۳ ولایت راه‌اندازی می‌کند.

عبدالقدیر خموش، سرپرست اداره ملی امتحانات کانکور روز چهارشنبه، بیست‌وپنجم سرطان، در یک نشست خبری گفت که مرحله دوم آزمون کانکور از روز چهارم عید قربان آغاز خواهد شد و ولایت‌های هلمند، غزنی، پکتیا، خوست، کاپیسا، بامیان، لغمان و هرات را شامل می‌شود.

به گفته او، مرحله سوم آزمون کانکور هفت روز پس از عید قربان برگزار می‌شود و ولایت‌های فاریاب، جوزجان، بلخ، پروان و بغلان را در بر می‌گیرد.

مرحله چهارم آزمون کانکور شامل ولایت‌های ننگرهار، تخار و بدخشان به شمول چهار حوزه آن، می‌شود.

سرپرست اداره ملی امتحانات کانکور احتمال داد که روند آزمون کانکور در ۳۳ ولایت تا اخیر ماه اسد تکمیل شود و به دنبال آن آزمون کانکور در اول سنبله در کابل برگزار خواهد شد. قرار است آزمون کانکور در کابل در شش یا هفت مرحله گرفته شود.

عبدالقدیر خموش گفت که آزمون کانکور امسال با رعایت تمام توصیه‌های بهداشتی به هدف پیش‌گری از شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود و برای ثبت بایومتریک و روزهای آزمون کانکور در ولایت‌ها، دوچند زمان نسبت به سال گذشته در نظر گرفته شده است.

خموش می‌گوید که تلاش صورت می‌گیرد تا آزمون کانکور بیش‌تر در فضای باز برگزار شود و پوشیدن ماسک برای اشتراک‌کننده‌گان آن اجباری شده است.

او گفت که کودهای رشته‌های تحصیلی پیش از پیش تهیه شده است و داوطلبان کانکور می‌توانند از قبل کودهای رشته‌های تحصیلی را از طریق صفحه‌ی فیس‌بوک رسمی اداره ملی امتحانات کانکور به دست آورند.

شمار شرکت‌کننده‌گان آزمون کانکور در سال جاری حدود ۲۱۰ هزار داوطلب پیش‌بینی شده است.

یما امان، رییس عمومی عملیاتی و تخنیکی اداره ملی امتحانات، در این نشست خبری گفت که از مجموع ۲۱۰ هزار دواطلب کانکور، بیش از ۶۶ هزار تن آن‌ به موسسات تحصیلات عالی دولتی جذب می‌شوند.

به گفته او، نزدیک به شش هزار دانش‌آموز در صنف‌های دوم و سوم ۱۴ پاسان، بیش از نه هزار تن در بخش شبانه دانشگاه‌ها، بیش از ۱۹ هزار تن فارغان مدارس و بیش از ۴۳ هزار تن، در انستیتوت‌های دولتی جذب خواهند شد.

به گفته او، ظرفیت جذب نهادهای تحصیلی در سال جاری در حدود ۱۴۶ هزار و۹۲۲ تن خواهد بود.

آزمون کانکور قرار بود که ماه‌ها قبل برگزار شود، اما برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. هفته گذشته کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا به ریاست محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، با تصویب طرح برگزاری آزمون کانکور، اجازه برگزاری آن را داد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا