افغانستاناقتصاد

خدمات امنیتی، عملیاتی، زمینی، سیستم سازی و تکنالوژی ۴ میدان هوایی کشور به شرکت اماراتی واگذار شد.

خدمات امنیتی میدان ‌هوایی بین‌المللی کابل، هرات، بلخ و قندهار به شرکت «G42» امارات متحده عربی واگذار شده است. در کنار این، مدیریت عملیاتی، سیستم‌سازی، خدمات زمینی و تکنولوژی این چهار میدان هوایی نیز به این شرکت اعطا شده است.

قراردادهای اعطای این پروژه‌ها عصر روز پنج‌شنبه، هشتم عقرب در حضور رییس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری امضا شد.

محمدقاسم وفایی‌زاده، رییس اداره هوانوردی ملکی و منصورالمنصوری، رییس شرکت «G42» این قراردادها را امضا کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری در مورد ارزش این قراردادها جزییات نداده است.

عطاالله نصیب، رییس واحد تسهیل سرمایه‌گذاری گفته است که همکاری با بخش‌های هوانوردی ملکی امارات متحده عربی، بنا بر هدایت رییس جمهور غنی در جریان سفرش به این کشور آغاز شده است.

منصور المنصوری، رییس شرکت «G42» امارات متحده عربی امضای سه قرارداد در بخش خدمات امنیتی، مدیریت عملیاتی، سیستم‌سازی، خدمات زمینی و تکنولوژی با اداره هوانوردی ملکی افغانستان را فرصتی برای همکاری بیش‌تر نهادهای دو کشور عنوان کرده است.

رییس جمهور غنی نیز در سخنانی امضای این قراردادها را «واقعاً استراتژیک» خوانده و گفته است: «روابط نیک تاریخی و سیاسی میان افغانستان و امارات متحده عربی را می‌توان مشارکت کامل همکاری‌های اقتصادی نام گذاشت.»

به گفته رییس جمهور، افغانستان سرمایه‌های بزرگی در میدان‌های هوایی دارد، اما این ظرفیت‌ها شناسایی نشده است.

غنی گفته است که افغانستان به میدان‌های هوایی به حیث زیربناهای مهم نگاه می‌کند و میدان‌های هوایی کشور به خدمات استندرد و معیارهایی را که از نگاه مدیریت عملیاتی و خدمات زمینی مهم است، نیاز دارد.

به گفته او، انتقال محصولات افغانستان از طریق دهلیز هوایی نیز باید بر اساس این استندردها، انجام شود.

رییس جمهور غنی گفته است که میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی ظرفیت‌ تبدیل شدن به بستر «کارگو و مسافران» را دارد. به گفته غنی، میدان‌های هوایی بین‌المللی احمدشاه‌بابا و هرات فاصله کوتاه به امارات متحده عربی دارند. او گفته است که میدان هوایی جلاالدین بلخی نیز می‌تواند به نقطه وصل آسیای میانه تبدیل شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا