افغانستانخبر برتر

پاکستان از نشست سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان میزبانی می‌کند.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که اسلام‌آباد تا یک هفته دیگر از نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان میزبانی خواهد کرد.

این نشست در ۱۹ دسامبر برگزاری می‌شود. براساس بیانیه‌ وزارت امور خارجه پاکستان، این نشست به هدف رسیده‌گی به وضعیت جدی و رو به وخامت انسانی و جلوگیری از بحران اقتصادی در افغانستان برگزار می‌شود.

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، گفته است که بر علاوه اشتراک اعضای سازمان همکاری اسلامی، قرار است از کشورهای ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا، اتحادیه اروپا، بانک جهانی و نماینده‌گان نهادهای مددرسان مرتبط به سازمان ملل متحد نیز دعوت شود.

قریشی تأکید کرده است که هدف از برگزاری این کنفرانس جلب توجه بین‌المللی به بحران انسانی است که نه به نفع افغانستان و نه به نفع جهان است.

از سوی دیگر در بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان تصریح  شده است که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که افغانستان یکی از اعضای موسس آن است، به‌عنوان بخشی از امت اسلامی، با مردم این کشور پیوندهای دوستی و برادری دارند.

در این بیانه گفته شده است که امروز مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگری، به حمایت جامعه جهانی، به‌ویژه سازمان همکاری اسلامی نیاز دارند.

بیانیه تصریح کرده است که این نشست فوق‌العاده نه‌تنها فرصتی برای ابراز هم‌بسته‌گی «امت با مردم افغانستان است، بلکه برای بررسی گام‌های عملی و ملموس برای کمک به رفع نیازهای بشردوستانه مردم افغانستان نیز فراهم می‌کند.»

در این بیانیه اشتراک قطر که نقش محوری در تحولات اخیر افغانستان ایفا کرده، حیاتی عنوان شده و گفته شده است که مشارکت قطر در این نشست برای جلب حمایت کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و جامعه بین‌المللی برای ارایه همه کمک‌های ممکن به مردم افغانستان نیاز مبرم و کلیدی خواهد بود.

این نشست در حالی برگزاری می‌شود که  پیش‌تر سازمان ملل متحد هشدار داده بود که ۶۰ درصد از جمعیت بیش از ۳۰ میلیونی افغانستان با «بحران گرسنه‌گی» روبه‌رو اند و این وضعیت هر روز بدتر می‌شود.

در همین حال طالبان نیز از برگزاری این نشست استقبال کرده و از کشورهای عضو سازمان خواسته‌اند که حکومت‌شان را حمایت کنند و به رسمیت بشناسند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا