افغانستانخبر برترمعلومات

نفوس افغانستان در سال ۱۴۰۱ « ۳۴.۳ میلیون» نفر برآورد شد.

اداره‌ی احصائیه و معلومات حکومت سرپرست طالبان، نفوس افغانستان در سال جاری خورشیدی را ۳۴.۳ میلیون نفر برآورد کرده است.

حسیب‌الله موحد، معاون اداره‌ی احصائیه و معلومات امروز (چهارشنبه، ۱۰ حمل) در یک نشست خبری گفت که رشد کلی نفوس افغانستان در سال جاری ۲.۱۴ درصد سنجش شده است.

به‌گفته‌ی او، رشد نفوس در شهرها متفاوت است. آقای موحد رشد نفوس شهر کابل را ۳.۷۵ درصد و سایر شهرهای بزرگ از جمله هرات، مزار شریف، قندهار، قندوز و جلال‌آباد را ۳.۲۴ درصد اعلام کرده است.

موحد افزود که با توجه به این میزان رشد، جمعیت افغانستان در سال جاری خورشیدی، ۳۴.۳ میلیون نفر شامل ۱۷.۵ میلیون مرد و ۱۶.۸ میلیون زن برآورده شده است. او افزود که در مقایسه جنسیتی، ۱۰۴ مرد در برابر ۱۰۰ زن قرار دارد.

به‌گفته‌ی او، ۲۴.۲ میلیون یعنی ۷۰.۶۰ درصد نفوس افغانستان در روستاها و ۸.۶ میلیون برابر با ۲۵ درصد در شهرها زندگی می‌کنند. ۴.۴ درصد جمعیت افغانستان نیز کوچی برآورد شده است. معاون اداره‌ی احصائیه و معلومات اعلام کرد ۴۷.۵ درصد جمعیت افغانستان افراد زیر سن ۱۵ است و با توجه به این آمار، افغانستان دارای جمیعت جوان است. به‌گفته‌ی او، ۴۹.۷ درصد جمعیت افغانستان در سن کار هستند است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا