افغانستان

ملاله یوسفزی با زیورات ملکه ثریا به مراسم اسکار رفت.

ملاله یوسفزی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال آموزش دختران، در مراسم اسکار روز یکشنبه با انگشتر و گوشواره‌ای ظاهر شد که ظاهراً پیش از این متعلق به ملکه ثریا، همسر امان الله خان بود.

به گفته این دو نشریه، این جواهرات نزد جواهر فروشی فِرِد لیتون در نیویورک نگهداری می‌شود.

در مراسم اسکار در هالیود، خانم یوسفزی خطاب به جمعیت گفت که داستانش منحصر به فرد نیست و او می‌تواند وضعیت دختران افغان را که اکنون از آموزش منع شده‌اند درک کند.

او گفت: «به همین دلیل من امروز اینجا هستم زیرا رهبران ما در برابر اپارتاید جنسیتی در افغانستان سکوت کرده‌اند. [پراکندگی] در واکنش به طالبان این امکان را داده است که ظلم خود را بر زنان و دختران افزایش دهند.»

ملاله از جمعیت حاضر در مراسم خواست تا از هبران کشورهای شان بخواهند که با فوریت در برابر طالبان عمل کنند.

به نقل از روزنامه دیلی میل و مجله تاون‌ اند‌ کانتری، در مراسم اسکار، ملاله با گوشواره‌های آویز الماس دهه ۱۹۲۰ ساخته‌شده از جنس پلاتین و حلقه‌ای به شکل الماس که متعلق به ملکه ثریا طرزی بود، ظاهر شد. این جواهرات اکنون در جواهر فروشی فرید لیتون نگهداری می‌شود که هرازگاهی به زنان مشهور جهان جواهرات قرض می‌دهد.

ملکه ثریا جز اولین حامیان حقوق زنان در افغانستان بود. او در سال ۱۹۲۶ و در هفت‌سالگی استرداد استقلال گفت که «آزادی متعلق به همه است» و زنان باید در پیشرفت کشور «سهم بگیرند.»

نزدیک به صد سال پیش از امروز، ملکه ثریا در اجتماع ظاهر می‌شد و برای حق آموزش زنان و دختران کار می‌کرد. اکنون، پس از ۱۰۴سال طالبان با ممنوع کردن آموزش زنان، می‌خواهد بر این تلاش‌های تاریخی نقطه پایان بگذارد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا