افغانستان

خلیلزاد: احتمالاً طالبان در کشته شدن ظواهری توسط امریکا همکاری کردند.

زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین امریکا در افغانستان گفته است که امریکا تنها پس از قدرت گرفتن طالبان توانست رهبر القاعده را در افغانستان از میان بردارد.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی ادعا کرده است: «طالبان ممکن کمک کرده باشند و معلومات دادند که رهبر القاعده کجاست.»

مقامات طالبان کشته شدن ایمن‌الظواهری در یک خانه محافظت‌شده در شیرپور کابل را انکار کرده‌اند. القاعده نیز با این که اخیراً رهبر جدیدش را انتخاب کرد، اما رسماً در مورد مرگ الظواهری که در ۹ اسد توسط پهپاد امریکایی کشته شد، ابراز نظر نکرده است.

نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان گفت: «ما ۲۰ سال تلاش کردیم که او را بکشیم اما بعد از آمدن طالبان توانستیم پیدا کنیم و بکشیم.»

خلیلزاد گفت که با توجه به حضور رهبر جدید القاعده در ایران به نظر می‌رسد که پایتخت این گروه به ایران انتقال یافته است.

با این که مقامات ایرانی حضور خانواده بن لادن و اعضای القاعده را در جمهوری اسلامی رد کرده‌اند، اما خلیلزاد گفت که نمایندگان این کشور در مذاکرات با مقامات امریکایی حاضر بودند که اعضای القاعده را در بدل شروطی در اختیار امریکا قرار دهند.

گفته می‌شود که ایمن‌الظواهری، رهبر سابق القاعده در خانه‌ای زندگی می‌کرد که متعلق به اعضای گروه حقانی بود. دیپلومات‌های غربی، سراج الدین حقانی را فردی «عملگرا» توصیف می‌کنند که موافق تصمیم‌های رهبر طالبان و منزوی شدن افغانستان توسط کشورهای غربی، به خصوص ایالات متحده نیست.

خلیلزاد گفت که اختلافات در میان طالبان جدی است و یک دلیل آن را منع آموزش زنان و دختران دانست که به گفته وی، «اکثریت طالبان» با آن موافق نیستند.

فعالیت‌های تروریستی داعش در افغانستان نگرانی روسیه و کشورهای آسیای میانه را برانگیخته است. مقامات روسی ادعا می‌کنند که هزاران جنگجوی داعش در شمال افغانستان جابه‌جا شده تا امنیت آسیای میانه را خراب کنند. آن‌ها معمولا انگشت اتهام حمایت از داعش را به سوی امریکا دراز می‌کنند.

اما، خلیلزاد اعتقاد دارد که خطر تروریسم در افغانستان زیاد نشده است و روسیه برای نفوذ در آسیای میانه به این نگرانی دامن می‌زند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا